sobota, 4 júla, 2020
26.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Róbert Auxt: Likvidácia živnostníkov cez odvody a dane

Róbert Auxt: Likvidácia živnostníkov cez odvody a dane

Ako sa cíti slovenský živnostník? Ľudia okolo vás, ktorí sú zamestnaní sa na vás pozerajú ako na kapitalistu bez zábran a štát sa k vám správa, ako k produktu, na ktorom sa najlepšie zarába.

Keď sa niekto rozhodne ísť na živnostenský úrad chce byť v prvom rade samostatný, cíti, že sa už môže spoľahnúť sám na seba, dôveruje, že jeho vlastne ruky a rozum dokážu vytvoriť niečo, čo ľudia ocenia a vďaka tomu on získa ekonomickú slobodu, nezávislosť.

Samostatný a sebavedomý človek je základom pre občiansku spoločnosť, kde sa každý svojou troškou staráme o to naše krásne Slovensko.

Živnostník by mal byť inšpiráciou pre zamestaných a hýčkaný štátom. Prečo?

Hnevá nás, keď Slovensko skupujú zahraniční investori a zarobené peniaze si berú k sebe domov. Živnostník je Slovák, pracuje doma, zväčša pre domácich, peniaze míňa doma.

Je to ideál vlastníka, ešte lepší ako je štát, lebo zodpovednosť za svoje podnikanie nesie sám, ručí všetkým čo má, nielen do výšky vkladu, alebo ako “slovenský politik”.

Živnostník je všestranný, nielen že robí to v čom je dobrý, ale navyše si sám zhaňa zákazky (obchodné oddelenie), robí si reklamu (marketingové oddelenie), sám vypisuje faktúry a študuje nové zákony (účtovné oddelenie), behá po úradoch (office manager) a keď niekto neplatí tak peniaze sám vymáha (právne oddelenie). Myslite, že živnostník pracuje 40 hodín týždenne?

Každý z vás, ktorí ešte máte, alebo ste mali živnostenský list zarámovaný na stene viete o tom svoje. Sen živnostníka, zarobiť si peniaze vlastnou prácou, žiť slušný život, dokonca mať šancu byť bohatý a vybudovať niečo veľké zostáva stále iba snom. Pritom práve slovenský živnostník by si to zaslúžil.

A čo má za to? Vysoké povinné odvody a zvrátené dane!

Ak má živnostník lepší rok a zarobí viac ako 176,8 násobku životného minima tak musí zaplatiť väčšie dane ako nadnárodné korporácie na úrovni 25%, pričom štát chce od bánk, korporácií a finančných skupín 22%. Samozrejme o daňových prázdninách môže len snívať.

Môže slovenský živnostník konkurovať spoločnostiam zo zahraničia, len ťažko. Často za tú istú prácu si pýta menej, aby bol konkurencie schopný. Pritom platí rovnaké odvody, ktoré každým rokom rastú.

Len tak na ilustráciu od januára 2016 je minimálna výška odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne spolu vo výške 202,26. V porovnaní s rokom 2015 ide o nárast o 8,01 EUR mesačne. Oproti roku 2010 sa minimálne odvody zvýšili o 60,62 EUR, alebo 43%! Inak povedané minimálne odvody pre živnostníkov idú každý rok hore a služby štátu stagnujú.


Minimálne odvody živnostníka (SZČO) 2010-2016

Minimum čo sa dá urobiť na zlepšenie situácie?

Pre malých živnostníkov s obratom do 20 000 EUR #SIEŤ ponúkne dobrovoľný systém Jednej platby, ktorá nahradí všetky odvodové a daňové povinnosti a komunikáciu s úradmi.

Pre príjmy vo výške do 5 148 by živnostník mohol platiť zdravotné odvody na dobrovoľnom princípe tak, ako je tomu v prípade platenia poistného do Sociálnej poisťovne. Týmto by mesačne tí najmenší ušetrili 60,06 EUR.

Inak povedané živnostník v roku 2016 namiesto minimálnych 202,26 x 12 = 2 427 EUR zaplatí len 2 000 EUR na odvodoch, neplatí žiadne ďalšie poplatky, dane a taktiež si nemusí viesť účtovníctvo iba daňovú evidenciu! V prípade ak ma živnostník príjmy do 5 148 sa rozhodne sám či si kúpi licenciu, alebo sa rozhodne si platiť odvody dobrovoľným spôsobom.

Takto živnostníkom ročne ušetríme minimálne 427 EUR bez nutnosti pobehovania po úradoch, zamestnávania účtovníčky, alebo platenia koncesionárskych poplatkov RTVS.

Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať aj živnostníkom!

Róbert Auxt

Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na robert.blog.sme.sk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

V Rusku počet nakazených koronavírusom stúpol o 6632 prípadov

Za posledných 24 hodín podľahlo v Rusku ochoreniu COVID-19, spôsobovanému koronavírusom SARS-CoV-2, 168 osôb, čím celkový počet potvrdených obetí pandémie stúpol na...

Naším cieľom nie je len sceľovať pôdu, ale aj tvoriť krajinu. Rozdrobenosť pozemkov je jednou z priorít rezortu, tvrdí Mičovský

Problematikou rozdrobenosti pozemkového vlastníctva a potrebou úprav vlastníckych vzťahov sa zaoberal minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) počas výjazdu v Levickom okrese. Ako...

Španielsko pre koronavírus uzavrelo celú jednu oblasť

Úrady v španielskom regióne Katalánsko v súvislosti s nárastom počtu prípadov nákazy novým koronavírusom uzavreli v sobotu oblasť vrátane mesta Lleida, kde...

Z Košíc až do Raja. Každú sobotu vypravia železnice špeciálny vlak

Z Košíc do Slovenského raja premáva každú sobotu počas júla mimoriadny turistický vlak. Na trase Košice – Kysak – Margecany – Gelnica –...

Najnavštevovanejšie múzeum na svete sa opäť otvára

Parížsky Louvre, najnavštevovanejšie múzeum na svete, v pondelok opäť otvorí svoje brány, budú však stále platiť koronavírusové opatrenia a niektoré časti múzejného...

Po štyroch mesiacoch ožilo bratislavské letisko. Ryanair obnovil lety

Takmer po štyroch mesiacoch od zákazu civilných letov z dôvodu opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu spustil Ryanair - najväčší letecký dopravca,...

O náhrade rodných čísel sa zatiaľ nerozhodlo, uviedol Mikulec

O budúcnosti projektu zavádzania nových identifikátorov, ktoré mali nahradiť rodné čísla, sa zatiaľ nerozhodlo. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v rozhovore pre...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 16:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky