sobota, 31 júla, 2021
24 C
Bratislava
ÚvodArénaUž je to tu. Ženy v Saudskej Arábii majú historickú možnosť voliť

Už je to tu. Ženy v Saudskej Arábii majú historickú možnosť voliť

Dnešné voľby v Saudskej Arábii budú dôležité nielen pre kandidujúce ženy, ktoré majú túto možnosť prvýkrát v histórii, ale najmä pre voličky. Islamská monarchia je takmer poslednou krajinou na svete, kde ženy doteraz nemali právo zúčastňovať sa na voľbách. Volebné právo pre ženy sľubovali úrady už v roku 2005, niekoľkokrát rozhodnutie posunuli.

„Možnosť voliť aj kandidovať do obecných zastupiteľstiev je úspešným medzníkom pre saudskoarabské ženy,“ hovorí Sarah Leah Whitsonová, riaditeľka blízkovýchodnej sekcie Human Rights Watch. Voliť alebo byť zvolená, je pre ženy v Saudskej Arábii napriek prelomovým zmenám stále problematické. 

V čom je problém

Napriek tomu, že ženy môžu ísť odovzdať svoj hlas, mužských voličov je stále až 90 %. Háčik je navyše v tom, že ženské kandidátky sa nesmú rozprávať s mužmi, voličmi. Reprezentovať ich môže zvolený zástupca, ale zakázané sú aj bilbordy. Rodovo zmiešané nesmú byť ani predvolebné štáby, ktoré sa hŕstke ženských kandidátok starajú o kampane.

Celý článok si môžete prečítať TU.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 +66 Dnes Úmrtí 12,540 +4 Dnes Uzdravení 379,535 Infikovaných 572 Last updated: 31. júla 2021 - 10:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -