Zavrite tú “šialenú” medzeru v zákone, žiada Obama, O čom vlastne hovorí?

  0
  Americký prezident Barack Obama (Autor: SITA)

  Páchatelia pri stredajšom útoku použili podľa vyšetrovateľov dve útočné pušky a dve pištole, pričom všetky tieto zbrane boli zakúpené legálne, píše agentúra DPA.

  Obama vo svojom pravidelnom sobotňajšom príhovore povedal, že tento útok bol “ďalšou tragickou pripomienkou toho, že tu v Amerike je pre nebezpečných ľudí príliš jednoduché dostať sa k strelnej zbrani”.

  Ako príklad uviedol, že ľudia, ktorým úrady zakážu vstúpiť na palubu lietadiel, pretože ich považujú za príliš nebezpečných, “môžu vojsť do obchodu a kúpiť si zbraň. To je šialené.” Apeloval preto na Kongres, aby zmenil príslušný zákon. Jeho podobné výzvy po streleckých útokoch s mnohými obeťami v minulosti vyšli naprázdno vzhľadom na odpor kongresmanov podporovaných zbraňovou loby.

  “Možno nedokážeme zabrániť každej tragédii, ale ako úplné minimum by sme nemali potenciálnym teroristom alebo zločinom tak uľahčovať získanie zbraní, ktoré môžu použiť proti Američanom,” vyhlásil dnes Obama. Americký denník New York Times (NYT) v dnešnom vydaní po prvý raz od roku 1920 umiestnil svoj úvodník na titulnú stranu – a pod titulkom “Ukončite zbraňovú epidémiu v Amerike” v ňom vyzval na prísnejšiu reguláciu strelných zbraní.

  “Je morálnym pobúrením a hanbou krajiny, že civilisti si môžu legálne kupovať zbrane určené výslovne na zabitie ľudí s brutálnou rýchlosťou a účinnosťou,” píše sa v úvodníku. “Zvolení lídri Ameriky sa modlia za obete strelných zbraní a potom, bezcitne a bez obáv z následkov, odmietnu najzákladnejšie obmedzenia pre zbrane hromadného zabíjania… Odvádzajú našu pozornosť argumentmi o slove terorizmus. Povedzme to jasne: Tieto zbesilé zabíjania sú všetky svojím spôsobom teroristickými činmi.”

  Vydavateľ NYT Arthur Sulzberger Jr. uviedol, že cieľom umiestnenia úvodníka na prvú stranu bolo “dôrazne a viditeľne vyjadriť frustráciu a smútok nad neschopnosťou našej krajiny vyrovnať sa s pohromou strelných zbraní”.  “Aj v tomto digitálnom veku je titulná strana naďalej neuveriteľne silným a mocným spôsobom, ako poukázať na otázky, ktoré si vyžadujú pozornosť. A aká otázka je dôležitejšia než neschopnosť našej krajiny ochrániť svojich občanov?” dodal Sulzberger.


   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu