streda, 24 februára, 2021
6.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Politická figúra a bláboly vyhorenej dôchodkyne, čo bude strašiť deti. Komisárku pre...

Politická figúra a bláboly vyhorenej dôchodkyne, čo bude strašiť deti. Komisárku pre deti Tomanovú kritizujú, kde sa dá

Z poslaneckého kresla sa presunie do kresla komisárky pre deti. Šesťdesiatnička –  dôchodkyňa Viera Tomanová sa tak bude musieť porúčať z parlamentu a opustiť aj stranu Smer. Ešte pred tajnou voľbou sa objavili informácie, že túto funkciu má už exministerka práce istú. Nehovoriac o kritike poslancov aj nadácií.

Bolo ju treba niekam upratať

Inštitúciu, ktorú odporučil pred rokmi zriadiť Výbor OSN pre deti, bude na Slovensku reprezentovať Viera Tomanová. Do funkcie ju navrhol vládny Smer a v tajných voľbách ju podporilo 72 zákonodarcov. Okrem nej na túto funkciu kandidovali aj Ondrej Gallo z Nadácie Pontis, ktorý bol kandidátom predsedu ľudskoprávneho výboru Rudolfa Chmela (Most-Híd), Pavol Hrušovský z Most-Híd navrhol na túto pozíciu Jozefa Mikloška zo známej mimovládky Úsmev ako dar a liberáli z SaS mali v hre sociálnu poradkyňu pre náhradné rodičovstvo Natáliu Blahovú. Títo všetci však napokon odišli s dlhým nosom, keď im pozíciu vyfúkla nepopulárna exministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Tomanová. Rozhorčené reakcie nenechali preto na seba dlho čakať.

Neúspešný kandidát, predseda spoločnosti Úsmev ako dar Jozef Mikloško. Foto: SITA

Neúspešný kandidát, predseda spoločnosti Úsmev ako dar Jozef Mikloško. Foto: SITA

Strana Sloboda a Solidarita pred voľbou a konečným verdiktom vytrvalo vysvetľovala, prečo by sa mala stať komisárkou práve Blahová. Tá však nakoniec neuspela. Liberáli sa pustili do ostrých slov. Svoj názor zavesil na sociálnu sieť aj samotný predseda SaS Richard Sulík. „Pani dôchodkyňu bolo treba niekam upratať, a tak čoskoro 68-ročná Viera Tomanová bude ako detská ombudsmanka strašiť deti až do svojich 74 rokov.“ Ako ďalej dodal, voľbou takmer sedemdesiatničky za detskú ombudsmanku by sa rozhodne nechválil. Zároveň si položil aj rečnícku otázku, či si niekto spomína, čo Tomanová pre deti niekedy urobila.

Jeho kolegyňa zo strany Lucia Nicholsonová si myslí, že smeráci sa už asi načisto zbláznili. „Veď si prečítajte tie prázdne bláboly jednej vyhorenej 68-ročnej pani, ktorá ma strážiť práva deti. Toto je úplný vrchol, úplne dno, úplné finále,“ rozčúlila sa. Liberálka pritom kedysi podala na Tomanovú dokonca trestné oznámenie. Bolo to kvôli sociálnym podnikom, ktoré zakladala práve bývalá ministerka práce. Týkalo sa podozrenia zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Závažné pochybenia pri použití peňazí objavila pri audite aj Európska komisia.

Poslankyňa sa pritom odvoláva na rozhovor Tomanovej pre Denník N, kde sľubuje analýzy, terénnu prácu a hovorí o tom, že má predstavu, čo treba urobiť. Tomanová tiež uviedla, že pre deti robila celý život a konala tak bez toho, aby o tom rozprávala.

Bude aj zdravotnícky ombudsman?

Kritika novej komisárky pre deti prišla aj zo strany Most-Híd, v rámci ktorej sa nelichotivo vyjadrila aj podpredsedníčka Lucia Žitňanská. Myslí si, že ombudsmanka Jana Dubovcová je pre Smer jednoducho príliš kritická a jej zistenia či podnety strana spravidla ignoruje. „Aby si trochu vylepšil obraz, navrhuje si vlastných ombudsmanov. Po poštovom a včera vymenovanom školskom ombudsmanovi (mimochodom zamestnancovi ministerstva školstva), máme oddnes aj detskú ombudsmanku, poslankyňu Smeru Vieru Tomanovú,“ napísala na sociálnej sieti Žitňanská. Narážala tak aj na fakt, že Slovenská pošta vytvorila novučičkú funkciu poštového ombudsmana, kam „odpratala“ bývalého šéfa Národného kontrolného úradu Jána Jasovského. Ten je pritom, podobne ako Tomanová, tiež v dôchodkovom veku. Žitňanská zašla ešte ďalej a obáva sa aj inej veci. „Do Vianoc to tipujem ešte na zdravotníckeho ombudsmana,“ vyhlásila.

O vyjadrenie sme požiadali aj samotného neúspešného kandidáta Rudolfa Chmela (Most-Híd) Ondreja Galla. „Politická voľba na takýto typ úradu určite nie je vhodná,“ povedal pre ParlamentnéListy.sk Gallo. Dúfa však, že úrad bude funkčný a bude si plniť svoje úlohy. Podľa neho nie je ľahké ísť do súťaže s vopred jasným výsledkom. Dopredu však nevie odhadnúť, či bude Tomanová dobrou komisárkou. „Veľmi kriticky to bude vnímané aj zo strany zahraničných inštitúcií, ale aj zo strany Výboru pre práva detí OSN. To, či bude dobrou komisárkou, závisí však aj od tímu, ktorý si vyskladá a o ktorom teraz nič nevieme. Závisieť to bude však aj od toho, ako bude ochotná ísť do konfrontácie s vládnucou garnitúrou. To, či bude toho schopná po tom, ako bola jej súčasťou niekoľko rokov, budí pochybnosti,“ dodal Gallo.

Kritický je aj kádehák a otec jedného z neúspešných kandidátov Jozef Mikloško. Podľa neho je: „Tomanová apolitickou a nadstraníckou kandidátkou – hehe, ktorá problematiku detí vnímala z rýchlika. V parlamente bola ticho, vylúštila veľa krížoviek ,a to sa v Smere cení,“ naložil jej sarkastický Mikloško, ktorý sa tiež odvoláva na rozhovor s novou komisárkou pre deti.

Deti v koži poslancov

To, že komisárkou pre deti bude práve Tomanová, však nevonia ani samotným nadáciám. Napríklad Nadácia otvorenej spoločnosti zastáva podobný názor ako neúspešný kandidát Gallo. Politické nominácie na komisárov pre deti podľa nich nemajú v slušnej spoločnosti miesto. „To by malo predsa vedieť a rešpektovať každé dospelé dieťa a nielen v koži poslanca,“ napísala nadácia uštipačný komentár na sociálnej sieti.

K Nadácii otvorenej spoločnosti sa pridala aj Koalícia pre deti, ktorá v kandidátúre vyjadrovala podporu práve Gallovi. „Dnešná voľba Komisára pre deti nenaplnila potenciál moderného zákona, na príprave ktorého sme sa aktívne podieľali. Budeme preto veľmi pozorne sledovať budovanie a činnosť tohto úradu dúfajúc, že sa stane modernou inštitúciou na ochranu práv detí na Slovensku,“ vyhlásila Dana Rušinová, prezidentka Koalície pre deti Slovensko. Na podporu Galla vyzývala v liste poslancov samotná koalícia, z výsledku sú preto sklamaní, aj z dôvodu, že na čelo komisie sa nepostaví kandidát občianskej spoločnosti. Ten by mal napĺňa požiadavky na nezávislosť či odbornú pripravenosť.

Voľba nepotešila ani občianske združenie Náruč – pomoc deťom v núdzi. Podľa nich je popretím pôvodného zámeru zákona o detskom komisárovi. Ten by mal však vzísť z občianskej spoločnosti a nemal by byť politickou figúrou. „Ostáva len dúfať, že šesť rokov, ktoré Viera Tomanová dostala k dispozícii, aby vybudovala funkčný úrad ochrancu práv detí, neostane nevyužitých. Bolo by smutné, ak by novovzniknutý úrad svojou neviditeľnosťou a vyhýbaním sa kontroverzným spoločenským témam kopíroval prvé dve obdobia úradovania Verejného ochrancu práv. Naše deti si zaslúžia viac,“ uviedlo vo svojom vyhlásení občianske združenie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 298,337 +3,547 Dnes Úmrtí 6,775 +104 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 36,262 Last updated: 24. februára 2021 - 23:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky