pondelok, 1 marca, 2021
10.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Slovensko má detského ombudsmana. Poslanci zvolili Tomanovú. Zrejme

Slovensko má detského ombudsmana. Poslanci zvolili Tomanovú. Zrejme

Profesor Jozef Mikloško, ktorý učí na vysokej škole sv. Alžbety v Bratislave a viac ako 20 rokov pôsobí v mimovládnych a univerzitných organizáciách v oblasti ochrany práv detí, dostal podporu 25 zákonodarcov. Mikloška navrhlo opozičné KDH. Ombudsmankou pre osoby so zdravotným postihnutím sa stala Zuzana Stavrovská, ktorú navrhol poslanecký klub Smeru-SD. V tajných voľbách ju podporilo 72 zákonodarcov.

Výbor OSN pre práva dieťaťa odporučil pred 14-timi rokmi Slovensku zriadiť inštitúciu, ktorá bude špecializovaná na monitoring a presadzovanie práv detí. Zákon o komisárovi pre deti a komisárovi pre zdravotne postihnutých bol prijatý v júni, začal platiť 1. septembra. Komisár pre deti sa bude podieľať na ochrane práv detí, pričom sa na neho môže obrátiť každé dieťa vo veci porušenia týchto práv aj bez vedomia rodičov, poručníka či opatrovníka.

Po zriadení funkcie detského ombudsmana roky volala i verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Funkčné obdobie komisárov je šesť rokov. Komisári musia byť občanmi Slovenska, mať vysokoškolské vzdelanie, byť bezúhonní a apolitickí. Komisári pre deti aj pre zdravotne postihnutých ako aj ich úrady budú financovaní zo štátneho rozpočtu formou dotácií. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím sa má podieľať na ochrane a presadzovaní ich práv. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,925 +842 Dnes Úmrtí 7,270 +81 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 46,355 Last updated: 1. marca 2021 - 16:45 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky