štvrtok, 2 júla, 2020
27 C
Bratislava
Úvod Aréna Štrngajú za zmenu. Môžu byť úspešní?

Štrngajú za zmenu. Môžu byť úspešní?

Iniciatívu Štrngám za zmenu vytvorili mimovládne organizácie Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), Nadácia Pontis, Nadácia Zastavme korupciu a VIA IURIS.

Kampaň Štrngám za zmenu odkazuje na November ’89 a jeho hodnoty, ktoré boli dodnes naplnené len čiastočne. „Za dvadsaťšesť rokov sa podarilo mnoho skvelých vecí, ale túžba po spravodlivom štáte bez korupcie zostala nenaplnená, preto štrngáme za zmenu,” hovorí riaditeľka Nadácie Pontis Lenka Surotchak.

„Napriek množstvu odhalených a medializovaných káuz nebol žiaden vplyvný človek dodnes odsúdený. Dôvodom sú systémové nedostatky v inštitúciách, ktorých úlohou je brániť zneužívaniu moci, kontrolovať a vyšetrovať takéto konanie,“ uviedli iniciátori výzvy.

„Chuť zneužívať moc a korumpovať je všade. Na Slovensku však za to neprichádza k spätnej väzbe, teda vyvodeniu zodpovednosti. Občania prostredníctvom volieb môžu prinútiť svojich zástupcov uskutočniť systémové zmeny, ktoré budú priestor pre beztrestnosť netransparentných postupov zmenšovať,” hovorí Zuzana Čaputová z VIA IURIS.

Iniciatíva Štrngám za zmenu si zvolila 6 kľúčových oblastí, v ktorých sa budú snažiť o zmenu zákonov. „Návrhy sa týkajú odpolitizovania polície, znižovania vplyvov na prokuratúru, zvyšovania zodpovednosti sudcov, sfunkčnenia Najvyššieho kontrolného úradu, odkrývania schránkových firiem a prikrmovania úradných osôb,“ informujú zástupcovia neziskoviek.

„Od politikov očakávam prijatie konkrétnych opatrení, a tým zlepšenie fungovania kľúčových verejných inštitúcií, ktorých náplňou je ochrana zákonnosti, dodržiavania pravidiel a verejného záujmu. Nemôže nám už stačiť, že nedošlo k porušeniu zákona,” hovorí Ctibor Košťál, riaditeľ SGI.

Toľko k zámeru neziskových organizácií. „Pod iniciatívu Štrngám za zmenu by sa mohol pokojne podpísať každý človek, čo číta noviny a nie je zároveň účastníkom pavučiny, ktorá – povedané slovami iniciatívy – uniesla štát. Navrhované zmeny v súdnictve, prokuratúre, polícii, NKÚ, odkrytie schránkových firiem či rozšírenie definície úplatku by podnikateľom, ktorí nevedia žiť z ničoho iného než z dojenia štátu a v prospech ktorých politici nastavujú pravidlá, značne skomplikoval život,“ píše v komentári na portáli Denníka N Tomáš Gális.

V prípade iniciatívy Štrngám za zmenu sú tu však podľa komentátora aj nejaké otázky. „Prečo by to strana, ktorej neublížil Váhostav – príklad toho, čomu chce iniciatíva zabrániť – robila? A keď to nepodpíše Smer, ako sa to dostane do programového vyhlásenia? A aj keby návrhy prijal, existuje aspoň minimálna šanca, že by po ôsmich rokoch vládnutia odvrhol samotný zmysel svojej existencie?“ pýta sa Gális.

Celý komentár si môžete prečítať TU

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

S kontrolou záverečných prác to nebude také jednoduché, tvrdia vysoké školy

Viaceré vysoké školy si nevedia predstaviť vykonanie kontroly prác pred obdobím, odkedy sa využíva Centrálny register záverečných prác (CRZP). Zároveň sa viaceré...

Kritický stav na Najvyššom súde. Nie sú sudcovia, konštatuje jeho predseda

Na Najvyššom súde (NS) SR je historicky najnižší až kritický stav, čo sa týka počtu sudcov. Uviedol to nový predseda NS SR...

Mám množstvo skvelých nápadov, ktoré chcem dať do praxe. Výsledok nech hodnotia občania, hovorí o sto dňoch vlády Mičovský

Prvých 100 dní nového vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR musia zhodnotiť občania. Uviedol to vo štvrtok na brífingu pri...

Juhokórejčanke transplantovali pľúca po prekonaní COVID-19

Päťdesiatročnej Juhokórejčanke transplantovali pľúca po tom, ako jej dýchaciu sústavu vážne poškodil koronavírus SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,700 +13 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 206 Last updated: 2. júla 2020 - 14:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky