Monitorovanie všetkých moslimov na Slovensku? To je hra so slovíčkami, hovorí iracký lekár Hemza zo Smeru

    0
    Robert Fico, líder strany Smer. (Autor: SITA)

    ,,Islamský štát a terorizmus to sa určite nerovná islam,” hovorí Hemza v rozhovore pre Denník N. Popiera tvrdenia, že tieto akty terorizmu majú niečo spoločné s náboženstvom a hovorí, že ide hlavne o zneužívanie viery v prospech vlastných záujmov. Taktiež sa pripája k názoru, že jednými z najväčších obetí terorizmu sú práve moslimovia, ktorí týmto škatuľkovaním  trpia.

    Môžu za podnecovanie neznášanlivosti médiá?

    Mohammed Hemza sa vyjadril aj k otázke médií, ktoré podľa neho môžu (sčasti) za vytváranie dusnej atmosféry smerovanej na adresu utečencov a moslimov.„Myslím si, že iba médiá tu rozdúchavajú tieto neexistujúce problémy,“ hovorí a dodáva: „niektoré médiá zastupujú skupiny politikov, finančné skupiny, vojenský priemysel.“

    Smer Smeru je správny, tvrdí Iračan

    „S postojom Smeru možno len súhlasiť. Slovensko nie je na tom ekonomicky tak, aby mohlo bez kontroly prijímať utečencov,“ hovorí poslanec Smeru za Trenčiansky kraj. Vyjadril sa aj ku kauze „monitorovania všetkých moslimov“, o ktorom si myslí, že je  to len „hra so slovami“. „Myslím si, že monitorovanie nebolo myslené tak, ako ho chápete. Bolo myslené v širšom  zmysle slova, ako určitý systém sledovania.“

    Z Iraku na Slovensko – bez problémov

    „Cítil som sa tu ako doma, mal som tu priateľov, oženil som sa, a tak som sa rozhodol zostať,“ hovorí bojnický lekár o svojich pocitoch po príchode do vtedajšieho Československa.

    Hemza vyštudoval Lekársku fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave, v roku 1985 si v Bojniciach otvoril súkromnú prax, našiel si slovenskú manželku, s ktorou má dve deti. Zdá sa, že lekár pochádzajúci z Iraku sa bez problémov začlenil do slovenskej spoločnosti. O svojich skúsenostiach so Slovákmi hovorí len v pozitívach: „Za štyridsať rokov, čo tu žijem, som sa nestretol s tým, aby som musel riešiť otázky viery.“

    - Reklama -