utorok, 26 januára, 2021
-0.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Dnes nebudem poslom dobrých správ, mierové rozhovory sa nekonajú, vládne tu teror...

Dnes nebudem poslom dobrých správ, mierové rozhovory sa nekonajú, vládne tu teror a znovu dochádza ku krviprelievaniu, odznelo v Izraeli. Pozrite sa, kto a prečo to povedal

“Dnes nebudem poslom dobrých správ, mierové rozhovory sa nekonajú, vládne tu teror a znovu dochádza ku krviprelievaniu… ja inú vlasť nemám, ale svoju vlasť nepoznávam,” povedala na spomienkovom zhromaždení na počesť zavraždeného izraelského premiéra Jicchaka Rabina jeho dcéra. Jicchak Rabin a vtedajší predseda výkonného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Jásir Arafat 13. septembra 1993 urobili historický krok, keď si v Bielom dome vo Washingtone (USA) podali ruky a spečatili podobu obmedzenej palestínskej samosprávy v rámci dočasnej mierovej dohody, tajne uzavretej v nórskom Oslo.

Spoločne podpísali vo Švédsku dohodu o obmedzenej palestínskej samospráve na okupovanom západnom brehu rieky Jordán a v pásme Gazy. Odložili ale rokovania o zásadných otázkach – kto bude mať v správe mesto Jeruzalem, vytýčenie hraníc a možnosť návratu palestínskych utečencov. Realizátori tohto projektu, Jicchak Rabin spolu s vtedajším izraelským ministrom zahraničných vecí Šimonom Peresom a palestínskym vodcom Jásirom Arafatom, dostali v roku 1994 Nobelovu cenu za mier. 

Dňa 4. novembra 1995 na vtedajšom námestí Kráľov Izraela v Tel Avive, neskôr premenovaného na Rabinovo námestie, Jicchaka Rabina zastrelili. Stalo sa to krátko po jeho vystúpení na zhromaždení na podporu mierového procesu začatého dohodami z Oslo. Jicchak Rabin tak zaplatil životom za svoju snahu o mierové usporiadanie. Jeho vrah, extrémistický židovský mladík Jigal Amir, pokladal dohody za zradu národa. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 26. januára 2021 - 08:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky