streda, 16 júna, 2021
19.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Organizácia na trojku a ešte aj pitie na párty sme si mali...

Organizácia na trojku a ešte aj pitie na párty sme si mali platiť sami. Ak toto stálo vyše milióna… Prezrádza podrobnosti z TechMatchu startupista

Kritizovaná konferencia stála viac ako jeden milión eur. Na čo vlastne sa však peniaze použili? Podľa startupistu Filipa Kubiša bola organizácia na trojku a nie všetko bolo podľa predstáv. V rozhovore pre Alianciu Fair-play, ktorá vyšla na blogu Denníka N, prezradil aj rozdiely medzi Slovenskom a zahraničím. Šokujúce je aj to, koľko bolo pozvaných slovenských startupistov.

Kartičky bez loga a žalostne málo slovenských startupov

Ako prezradil Kubiš, predtým bol aj s tímom v americkom San Franciscu a keď sa kolegovia dozvedeli, že majú ísť na konferenciu do Bratislavy, boli zaskočení. Oznámilo im to totiž niekoľko firiem v Amerike. Až tak sa dozvedeli, čo sa v hlavnom meste Slovenska vôbec chystá. Ako ďalej dodal, na bratislavskej akcii sa poriadne namakal, aj 12 hodín denne. „Prvé dva dni sme intenzívne pracovali s mentormi a v menších skupinách sme pripravovali štvorminútové prezentácie pre investorov. Dva dni sme dookola zdokonaľovali tie štyri minúty a dostávali sme spätnú väzbu,“ opísal náplň práce na konferencii.

Hoci priznáva, že akcia bola v konečnom dôsledku užitočná, lebo nadviazali niekoľko kontaktov, organizácia až taká výborná nebola. Ohodnotil ju na trojku. Problematických bolo niekoľko detailov, napríklad kartičky bez loga, ale aj dôležitejšia vec, a to fakt, že túto akciu mohlo využiť len desať slovenských startupov. Ako dodal, to, prečo tam bolo len toľko Slovákov, im nikto nevysvetlil a doplnil, že keby vedel vopred, ako sa na konferencii bude šafáriť s peniazmi, nešiel by tam. Ale odstúpiť nemohol, pretože bol zazmluvnený. „Osobne som u nás vo firme vyprovokoval túto diskusiu. Odstúpiť z tej zmluvy však nie je ľahké,“ priznal Kubiš s tým, že človek aj tak nemôže byť úplne „čistý“, ani keby chcel. „To by som nemohol jazdiť ani po slovenských diaľniciach,“ dodal.

Asi zje kefu

Kubiš si nemyslí, že by mali byť slovenské startupy závislé od svojej krajiny. Podľa neho to nevedie k žiadnemu úspechu. Štát by mal startupistov podporovať inak, napríklad vysielať ich na podobné akcie po celom svete, aby sa mohli prezentovať sami. „Ak chce štát pomáhať doma, nech finančne podporí startupové inkubátory, ktoré prinášajú úspešné startupy. Pracujú v nich totiž ľudia, ktorí na rozdiel od štátu tomuto svetu rozumejú. Ak však nespraví ani jedno z toho, myslím, že slovenská startupová komunita si bez obavy poradí aj bez neho,“ odkázal Kubiš.

V rozhovore pre Alianciu Fair-play nezabudol doplniť ešte perličky na ilustráciu toho, ako by event za viac ako milión eur určite nemal vyzerať. „Videl som zblízka organizáciu viacerých eventov a festivalov, a ak toto stálo 1,1 milióna eur, tak zjem kefu. Ako totiž dodal, služby neboli veru žiadny nadštandard a hoci mali zabezpečený catering, stalo sa aj to, že na obed sa už minul napríklad guláš. Problematické boli aj večerné párty. „Opakovane sa stávalo, že nás organizátori upozorňovali, aby sme si pitie uhradili sami. To som nikde inde ešte nevidel,“ opísal Kubiš. Ako ďalej dodal, do viacerých vecí však nevidel a prístup nemal ani na VIP párty.

Celý rozhovor s Filipom Kubišom si môžete prečítať TU.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,087 +49 Dnes Úmrtí 12,446 +5 Dnes Uzdravení 377,425 Infikovaných 1,216 Last updated: 15. júna 2021 - 23:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -