Bojovníci z IS dávajú prednosť bielym autám značky Toyota Hilux a majú ich v obľube aj pre to, že na kapotu sa im dá nainštalovať guľomet. Pick-upy značky Toyota Hilux patria v poslednom čase k najčastejšie kradnutým autám v austrálskom Sydney. V rokoch 2014-15 polícia spustila pátranie po 834 takýchto autách, ktoré väčšinou zmiznú bez stopy. Podľa Burtona špecializované gangy ukradnuté autá prepravujú v kontajneroch loďami z Austrálie do Turecka a potom do Sýrie.
Predajcovia áut v Austrálii už dokonca začali upozorňovať potenciálnych klientov, že u bielych hiluxov je vysoká pravdepodobnosť krádeže, informovala rozhlasová stanica Macquarie Radio Network.
Keď sa pred nedávnom v médiách objavili správy, že islamisti v Iraku a Sýrii začali vo veľkom používať produkciu firmy Toyota, protiteroristická a finančná rozviedka ministerstva financií USA začala tieto podozrenia prešetrovať. Toyota bola vyšetrovaniu nápomocná, ale súčasne uviedla, že svoju produkciu nikdy nedodáva predajcom, v ktorých prípade má podozrenie, že by ju mohli využiť alebo modifikovať na vojenské či teroristické účely.
Televízia ABC pripomenula, že v propagandistických videách Islamského štátu nasnímaných v Iraku, Sýrii či Líbyi defilujú celé kolóny terénnych áut, väčšinou toyot.
Mnohé sú prestavané na mobilné guľometné hniezda. Pick-upy z produkcie Toyoty, ale aj automobiliek Mitsubishi, Hyundai and Isuzu sú už dávno preferovanými značkami polovojenských oddielov a armád na celom svete kvôli cenovej dostupnosti, prispôsobivosti a odolnosti.
ABC dodala, že konečná fáza konfliktu medzi Líbyou a Čadom vošla do dejín aj ako “The Toyota War” kvôli úspechom čadských vojakov, ktoré dosiahli práve vďaka svojim rýchlym presunom terénnymi pick-upmi.