Môžu lietať utečenci bez víz? Prepravca sa vyjadril, ako to funguje

  0

  Informáciu priniesla agentúra DPA, podľa ktorej tieto aerolínie na linkách z viacerých letísk vrátane Bratislavy prestanú od cestujúcich vyžadovať, aby preukázali právo na vstup do cieľovej krajiny. “Chcel by som veľmi jasne deklarovať, že Ryanair sa riadi všetkými európskymi zákonmi a nariadeniami. Každý pasažier musí mať cestovný doklad, všetky potrebné dokumenty na cestu a platnú letenku. Ak to tak nebude, žiadneho takého pasažiera neprevezieme,” zdôraznil finančný riaditeľ spoločnosti Neil Sorahan na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.


  Generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva bratislavského Letiska M. R. Štefánika Ivana Trhlíka prekvapilo, že médiá zverejnili nepodložené informácie, a upozornil, že takéto správy poškodzujú nielen spoločnosť Ryanair, ale aj samotné letisko. “My zvážime všetky právne kroky na to, aby sme tú situáciu nejakým spôsobom vyhodnotili,” avizoval.

  Agentúra dnes uviedla, že vízové kontroly prestane Ryanair vykonávať 12. októbra okrem Bratislavy aj v Budapešti, gréckom Kose a čiernohorskej Podgorici, s tým, že zo strany dopravcu pôjde o porušenie smernice EÚ o uplatňovaní Schengenskej dohody, ktorá zakazuje prepravu cestujúcich bez platných víz. Predmetné lety mali mať podľa nej cieľové letiská v Nemecku, Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku.
  DPA ďalej napísala, že za porušenie nariadení EÚ hrozia Ryanairu pokuty vo výške najmenej 3000 eur za každý jednotlivý prípad. Citovala pritom vyjadrenie jeho marketingového šéfa Kennyho Jacobsa, podľa ktorého chce spoločnosť týmto spôsobom prispieť k pomoci utečencom, pričom dúfa, že budú jej príklad nasledovať iné aerolínie.

  - Reklama -