Kiska to rozbalil. Schytali to od neho politici i zdravotná poisťovňa. Reakcie ľudí stoja za to

  0
  Facebookový profil prezidenta Andreja Kisku (Autor: ReproFoto: Facebook)

  K tomu, že riaditeľ VšZP odstúpil, sa vyjadrili všetci zainteresovaní a svoju trošku do mlyna pridala na Facebooku aj slovenská hlava štátu. Andrej Kiska na sociálnej sieti vyjadril svoj osobný názor na to, čo sa stalo v štátnej zdravotnej poisťovni. „Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne odchádza. Ale základný problém ostáva,“ píše prezident na úvod svojho komentára. Podľa hlavy štátu je najväčší problém to, že o peniazoch určených na starostlivosť o zdravie ľudí môže niekto rozhodovať na základe subjektívneho názoru.

  Cez VšZP pretečie podľa prezidenta až 70 percent všetkých verejných financií, ktorými zdravotníctvo na Slovensku disponuje. Preto by mala štátne poisťovňa podľa Kisku niesť aj zodpovednosť za tieto prostriedky. „Uzatváraním zmlúv a nastavovaním parametrov je štátna poisťovňa jedným z hlavných subjektov zodpovedných za zlý, v niektorých smeroch až úbohý stav nášho zdravotníctva,“ komentuje situáciu v zdravotnej poisťovni prezident.

  Nielen hlava štátu si myslí, že pravidlá uzatvárania zmlúv so štátnou zdravotnou poisťovňou sú neprehľadné. Na tento fakt poukazujú dlhodobo lekári aj médiá. Andrej Kiska dodáva, že „transparentnosť je len formálna a pochybnosti sú naozaj rozsiahle“. Prezident na sociálnej sieti uviedol, že na netransparentnom systéme zmlúv VšZP zarába hŕstka ľudí, zatiaľ čo na to pacienti stále viac doplácajú. Kiska tým pravdepodobne myslel katastrofálny stav, v ktorom sa nachádzajú slovenské nemocnice.

  Chce to pravidlá

  „V zdravotníctve potrebujeme v prvom rade zaviesť poriadok a jasné pravidlá,“ myslí si prezident. Podľa Andreja Kisku je najdôležitejšia vôľa na zmenu, ktorú by mali mať práve ľudia na vedúcich pozíciách. „Do verejného zdravotníctva priteká každý rok viac peňazí. Dookola oddlžujeme štátne nemocnice. Mnohé zdravotnícke zariadenia stále nie sú v dobrom stave. A ľudia okrem zdravotného poistenia platia navyše čoraz viac rôznych poplatkov, u mnohých ani nevedia prečo a za čo,“ dodáva hlava štátu.

  Prezident na Facebooku tvrdí, že práve zdravotníctvo je téma, o ktorej by mali začať politici, ale najmä verejnosť reálne diskutovať pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Podľa Kisku by mali práve ľudia „naliehať na politické strany, aby ponúkli také programy, ktoré konečne povedú k poriadku v našom zdravotníctve“.

  Čo sa vlastne stalo

  V kauze, v ktorej figuruje meno dnes už bývalého riaditeľa VšZP Marcela Foraia, ide o zmluvy, ktoré poisťovňa uzavrela s Foraiovou príbuznou. Bývalý šéf štátnej zdravotnej poisťovne sa však bráni tým, že tieto zmluvy boli podpísané pred jeho nástupom do funkcie. Kauzu vytiahol podpredseda Siete Miroslav Beblavý, od ktorého Forai požaduje, aby predložil dôkazy, inak na neho podá trestné oznámenie za ohováranie. Podľa Beblavého VšZP podpísala zmluvy v hodnote 14 miliónov eur s Foraiovou 77-ročnou tetou Annou Sučkovou počas jeho pôsobenia. Má ísť o 69 zmlúv uzavretých so šiestimi spoločnosťami, v ktorých je Sučková buď konateľom, spoločníkom, alebo oboje. Pravdepodobne má byť podľa jeho slov nastrčená.

  Ľudia už toho majú dosť

  Odchod riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne z funkcie zaujal aj internetovú verejnosť. Pod komentárom prezidenta Kisku sa rozbehla debata, v ktorej to schytal nielen bývalý riaditeľ, ale aj politici za to, že nedokážu prijať zákony, ktoré by vedúcich štátnych zamestnancov prinútili k zodpovednosti za ich rozhodnutia. „Všetci tu len mrnčíte, vrátane politikov (tí najviac), ale prijať zákon o objektívnej zodpovednosti, ani za pi..u!“ píše doslova jeden z rozhnevaných používateľov Facebooku. Tvrdé slová napísali ľudia aj na adresu bývalého riaditeľa VšZP. „Ako je možné, že taký človek, ktorý okradne štátnu poisťovňu o milióny eur, iba odstúpi a nejde sedieť?“ pýta sa užívateľ sociálnej siete pod prezidentovým komentárom.

  Komentáre pod vyjadrením Andreja Kisku na Facebooku

   

  - Reklama -