Pre KBS je opäť najlepší Zvolenský. Aký bol jeho podiel na odvolaní Bezáka?

  0
  Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák. (Autor: SITA)

  Zvolenský sa asi nikdy nezbaví tieňa odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. „Na odvolanie populárneho arcibiskupa Trnavy sa „musel“ nečinne prizerať, rešpektujúc tak rozhodnutie samotného pápeža,“ píše v komentári na portáli aktuality.sk Matej Dedinský. Hoci od odvolania Bezáka uplynuli už tri roky, na cirkev to nevrhlo dobré svetlo.

  Bol jeho katom?

  Doteraz sa diskutuje o tom, že Zvolenský sa z kauzy odvolania Bezáka jednoducho len vyviňuje. Ako upozorňuje aj komentátor, Zvolenský vyhlásil, že v prípade odvolania Bezáka žiadny podiel nemá, no samotný trnavský exarcibiskup si nemyslí, že by o jeho odvolávaní, respektíve o prípravách na odvolávanie nevedel. Bezáka odvolal v roku 2012 vtedajší pápež Benedikt XVI. Staronový predseda KBS sa vždy bránil, že on, ani KBS neboli Bezákovým katom a bolo to v rukách samotného pápeža. Presné príčiny sú stále nejasné, za všetkým by však mohol byť Bezákov novátorský pohľad, ktorý automaticky spôsobil, že bol mimoriadne populárny. Popularita dokonca narástla do takých rozmerov, že istý čas si ho ľudia vedeli a chceli predstaviť aj na pozícii prezidenta. Krivda, ktorá sa okolo neho udiala, nie je dodnes zabudnutá. Predseda KBS Zvolenský uviedol, že táto kauza je pre nich „stále boľavá, ale nie je v kompetencii KBS, aby ju riešili zásadným spôsobom,“ píše ďalej Dedinský vo svojom komentári.

  Vplyv cirkvi upadol

  Bezák však svojho času v diskusii spravodajskej televízie TA3 uviedol, že Zvolenský o jeho odvolávaní vedel. Bývalý trnavský arcibiskup považoval Zvolenského za svojho priateľa, a keď sa s ním chcel v tom čase poradiť, metropolita mu mal povedať, že kocky sú už hodené. Bezákom sa zaoberal už aj aktuálny pápež František, ktorý ho dokonca u seba prijal. Bolo to ešte na jar tohto roku, keď prišiel v sprievode českého kardinála Miloslava Vlka. Celé ťahanice okolo tejto kauzy narušili aj obraz cirkvi. Napriek tomu bude Stanislav Zvolenský viesť KBS aj počas najbližších rokov. „Osobnosť na čele konferencie je hlavou biskupov, ale aj samotných katolíkov. Jej vplyv rezonuje, ak sa ešte stále neprestalo hovoriť o tom, že Slovensko je kresťanské,“ upozorňuje vo svojom komentári Dedinský. Podľa neho však za čias bratislavského metropolitu vplyv cirkvi upadol.

  Celý komentár Mateja Dedinského nájdete TU

  - Reklama -