Chorvátska prezidentka kritizuje vládu, premiér zas Grécko. Čo s Tureckom?

  0
  Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová (Autor: SITA)

  Situácia podľa jej slov ešte stále nie je taká stabilná a bezpečná, akou by mala byť, konštatovala a netajila znepokojenie nad tým, že hranice krajiny prekročilo nekontrolovane značné množstvo ľudí, o ktorých nevedno, kým sú a čo chcú.
  Podľa chorvátskej prezidentky kontrola štátnej hranice nefunguje a situácia sa zlepšila až po tom, ako veľkú časť migrantov prepravili do Maďarska.
  Plán B chorvátskej vlády, podľa ktorého usmernia ilegálnych migrantov smerom k maďarskej štátnej hranici, je reakciou na plán A, ktorý ani nejestvoval, povedala podľa tlačovej agentúry MTI najvyššia chorvátska predstaviteľka.


  Podľa jej názoru má každý záujem, aby sa situácia dostala pod kontrolu, dohodu sa nepodarilo dosiahnuť iba o tom, akým spôsobom to dosiahnuť. Chorvátska vláda k tomuto problému pristupovala podľa prezidentky priveľmi zľahka.
  Spory medzi pravicovou prezidentkou a ľavicovou vládou balkánskej krajiny sú v posudzovaní krízy okolo utečencov viac ako zrejmé.


  Chorvátsky premiér Zoran Milanovič dnes večer vyhlásil, že Chorvátsko sa počas migračnej krízy prejavilo ako moderná, civilizovaná, humánna a dobre organizovaná krajina západného okruhu, ktorá nevyužila migračnú krízu na presadzovanie vlastných záujmov a ani nedovolila, aby boli jej občania ohrození.
  “Nechceli sme šíriť paniku, vedeli sme, čo robíme,” vyhlásil pre televíziu RTL Milanovič, keď dostal otázku o prechode z plánu A na plán B. “Som hrdý na to, ako sme to zvládli. Súčasné Chorvátsko je krajina s dobrým menom vo svete,” dodal premiér, ktorého citovala chorvátska tlačová agentúra HINA.
  Milanovič je presvedčený, že na upokojenie utečeneckej krízy je potrebná finančná podpora Turecka, ktoré sa na svojom území stará o dva milióny utečencov. Premiér kritizoval Grécko, ktoré podľa jeho názoru nekontroluje svoje hranice, hoci patrí do schengenskej zóny.


   

  - Reklama -