Piešťanské bahno i modranskú majoliku chcú europoslanci špeciálne chrániť. Prečítajte si, čo si vymysleli

  0
  Ilustračný záber (Autor: ReproFoto, Facebook)

  Modranská majolika, levický zlatý ónyx alebo piešťanské bahno by sa mohli stať výrobkami s chráneným zemepisným označením. “Vyplýva to z tohtotýždňového hlasovania poslancov Výboru pre právne veci Európskeho parlamentu (JURI). Tí požadujú, aby sa chránené zemepisné označenie nevzťahovalo len na poľnohospodárske produkty ako doteraz, ale bolo rozšírené aj na ďalšie výrobky,” informovala tlačová atašé Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Soňa Mellak. Podľa spravodajkyne návrhu vo Výbore pre právne veci EP, europoslankyne Virginie Roziére (S&D, Francúzsko) “je to prvý krok k ochrane európskeho know-how”. Veci by sa podľa nej mala ujať Európska komisia, pričom Roziére dúfa, že čoskoro bude nasledovať príslušná legislatíva.

  Ako ďalej informovala Soňa Mellak, Európska komisia už identifikovala viac ako 800 produktov, ktorým by nový zoznam mohol priniesť určité výhody. Na Slovensku by sa ochrana mohla týkať aj týchto produktov: Levicky zlatý ónyx, Modranská majolika, Piešťanské bahno, Slovensky Magnezit a Soľnobanská čipka. Nelegislatívne uznesenie, ktoré odobril Právny výbor EP musí podporiť ešte celý Európsky parlament. Hlasovanie sa očakáva 6. októbra.

  V EÚ je registrovaných viac ako 3 000 označení zemepisného pôvodu pre víno, alkohol alebo potraviny. Výrobcom tieto označenia umožňujú odlíšiť ich produkty od ostatných a poskytnúť pre zákazníkov záruky pôvodu a kvality. Výbor pre právne veci EP odhlasoval, aby sa táto ochrana rozšírila aj na nepoľnohospodárske produkty, napríklad nože z Laguiole, čipku z Calais, český krištáľ, škótsky tartan, kararský mramor alebo meissenský porcelán. “Je to najmä preto, lebo tieto výrobky sú veľmi známe a mnohí výrobcovia používajú ich názvy, pričom tu neexistuje záruka, že tieto produkty spĺňajú požiadavky pôvodu a kvality. Takáto situácia môže zmiasť spotrebiteľa a poškodiť dobrú povesť pravých produktov. Ich ochrana je v súčasnosti nedostatočná, keďže špecifická národná legislatíva existuje len v 15 členských štátoch EÚ,” cituje tlačová správa europoslankyňu Virginie Roziére. Podľa europoslancov by ochrana zemepisného označenia priniesla daným regiónom nový ekonomický potenciál a výhody napríklad i pre malé a stredné podniky. Takisto by pomohla spotrebiteľom vystopovať skutočný pôvod výrobku.

  - Reklama -