SMER: Poslanci chcú zvýšiť ochranu spotrebiteľa a bojovať s úžerou

  0
  Poslanec za stranu Smer–SD Róbert Madej (Autor: SITA)

  Informoval poslanec Národnej rady Róbert Madej. Novela má zamedziť zneužitie niektorých právnych inštitútov, napríklad zmenky proti spotrebiteľom a zabezpečiť, aby nedochádzalo k vydávaniu rozsudkov, ktoré potvrdzujú nároky veriteľov s príslušenstvom vo výške dosahujúcej úžeru, teda napríklad viac ako 90-percentný úrok ročne.

  ,,Hoci princípy ochrany spotrebiteľa sú súdy povinné uplatňovať vždy, často túto povinnosť opomínali v konaniach, kde bol uplatnený nárok zo zmenky,” uviedol Madej a vysvetlil, že preto nový návrh zavádza výslovnú povinnosť súdu skúmať aj pri zmenkách, či neboli vystavené v súvislosti so spotrebiteľským vzťahom. Pokiaľ súd zistí, že zmenku vystavil spotrebiteľ, bude povinný posudzovať zmluvný vzťah predchádzajúci vystaveniu zmenky a s tým súvisiace neprijateľné zmluvné podmienky, dobré mravy, zákonný zákaz alebo obmedzenie vystavenia zmenky.

  Ambíciou novely je aj zastavenie niektorých exekúcií súvisiacich s nárokmi veriteľov zo zmeniek, ak v súdnych konaniach nebolo prihliadnuté na zákonné princípy ochrany spotrebiteľa.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu