Odtiaľ berie Islamský štát zbrane. Radšej to nechcite vedieť

    0
    Ilustračná fotografia - ISIS (Autor: ReproFoto: youtube)

    Je to ako hovoril Nicolas Cage vo filme Obchodník so smrťou, kde hral reálnu postavu Yuriho Orlova, úspešného obchodníka so zbraňami: „Štyridsaťpäť rokov vzájomnej nenávisti medzi Východom a Západom vytvorilo najväčšie zásoby zbraní v dejinách. Sovieti mali zbrane zo samotného pekla.“

    Jeho tvrdenie totiž v z veľkej časti zodpovedá realite. Medzi zbraňami, ktoré Islamský štát vlastní, nájdeme napríklad raketomet RPG-22 „vyrobený v roku 1985 v Sovietskom zväze“. Jedná sa o zbraň vojakov Varšavskej zmluvy, ktorá skrátka zostala v nejakom vojenskom sklade, ktorý nikto príliš nestrážil. Kto ich teda vyzbrojuje? „Hociktorý výrobca zbraní.“

    Súčasná legislatíva obchodu so zbraňami nám umožňuje dohľadať spätne ich pôvod. Avšak rámcovo žiadnym spôsobom neobmedzuje samotný obchod. Vždy je tým pádom možné zistiť, kto zbraň vyrobil a odkiaľ pochádza. Ako príklad uviedla Prima ZOOM obľúbené obrnené vozidlo Humvee. „Opancierovaný, dlhodobo vyvíjaný, neustále zdokonaľovaný, a preto vysoko funkčný,“ píše o Humvee. USA  ich údajne vypravili do Iraku okolo 3000. „Dnes sa predpokladá, že väčšina z nich už jazdí pod čiernou zástavou Islamského štátu.“

    Celý text si môžete prečítať TU

    Ďalej môžeme často vidieť transportér M113, ktorý taktiež pochádza z USA, rovnako ako ikonická zbraň slobody, útočná puška M-16. Ale USA nie sú jedinou krajinou, ktorej zbrane Islamský štát používa. Množstvo zbraní vrátane pušiek CQ 5.56 či raketometov pochádza z Číny, objavili sa aj pušky z Belgicka či rakúska pištoľ Glock G19.

    ISIS však považuje za svoj najväčší úlovok „protitankový systém riadených striel MILAN“. Dostrelí až dva kilometre, prestrelí akýkoľvek pancier a vyrába sa vo Veľkej Británii. To ale stále nie je všetko, Islamský štát sa tiež zmocnil prebytkov z krajín bývalej Juhoslávie. Napríklad protitankových striel M79.

    „Islamisti skrátka čerpajú z ,armádnych prebytkov‘ armád bez rozdielu vyznania.“ Je im jedno z čoho strieľajú, hlavne, že na neveriacich. Nesmieme, samozrejme, zabudnúť na stálice všetkých ozbrojených konfliktov, sovietske pušky AK-47, ktoré „majú výborné referencie tiahnúce sa cez stovky vojen na niekoľkých kontinentoch“.

    K článku sa v komentároch vyjadril aj český analytik Jaroslav Štefec, podľa ktorého je zbytočné pýtať sa na pôvod zbraní: „Súhlas… IS obchoduje s každým, kto je ochotný a schopný dodať použiteľnú techniku a zbrane, množstvo zbraní a munície je koristných. Tak to proste je. Iracké elitné jednotky navyše neboli vyzbrojené samopalmi AK-47, ale skvelými československými SA-58. Tie tam tiež niekde budú. Napokon, s ohľadom na vývoj situácie u nás mám námet na reklamný slogan: ,Ty ešte nemáš päťdesiatosmičku? To si Čech?! Český samopal vzor 58 – jediná istota bezpečnej a pokojnej domácnosti!!‘“

    autor: spa

    - Reklama -