O utečencoch informuje ľudí už aj Konferencia biskupov Slovenska. Rozosiela do všetkých farností letáky so základnými informáciami o ľuďoch, ktorí u nás hľadajú azyl

  0
  Ilustračné foto: Charitatívna akcia na pomoc utečencom (Autor: SITA)

  KBS rozosiela do všetkých farností letáky, ktoré podávajú základné informácie o utečencoch. Leták pripravila Slovenská katolícka charita (SKCH). Ako povedal hovorca KBS Martin Kramara, cirkvi ide o to, aby ľudia chápali kľúčové pojmy, mali jasno v číslach a rozumeli súvislostiam. „Ak informácie chýbajú, vytvára sa priestor pre šírenie jednostranných pohľadov a nevyvážených postojov. K otázke utečencov treba pristúpiť v duchu kresťanskej lásky, ktorá si nezakrýva oči pred pravdou, vidí problémy, no zároveň hľadá rozumné, ľudské spôsoby riešenia,“ povedal.

  Katolícka charita v letáku informuje, že poskytuje služby ľuďom v núdzi a venuje sa aj práci s cudzincami, ktorej cieľom je ich integrácia. Zároveň uvádza príbehy troch žien, ktoré prišli na Slovensko. Žena z Afganistanu prišla vo vojne o muža, na Slovensko prišla s piatimi deťmi. Najstarší už študuje na univerzite. Ďalšie deti chodia v Košiciach do stredných a základnej školy. Zo svojej krajiny ušla zo strachu pred vojnou. Žena z Iraku ušla spolu s manželom a deťmi zo strachu pred Islamským štátom. V Iraku patrili k národnostnej menšine. Posledným príkladom, ktorý charita uvádza je žena z Eritrey, kde vládne vojenská diktatúra. Do armády musia narukovať aj ženy. V Bratislave žije s 1,5 ročným dieťaťom.

  Slovenská katolícka charita pripomína i výrok pápeža Františka: „Ježiš Kristus stále čaká, že ho spoznáme v migrantoch a utečencoch, v odídencoch a vyhnancoch a aj takto nás volá, aby sme sa delili o svoje zdroje a občas sa aj vzdali niektorých darov, ktoré sme dostali“. Zároveň vyzýva ľudí, aby finančne podporili prácu s utečencami ľubovoľným príspevkom. V letáku charita vysvetľuje pojmy ako utečenec, migrant, azylant, osoba s doplnkovou ochranou. Opisuje tiež situáciu vo vojnou zničených krajinách, kde ľudia dlhodobo žijú v stanoch. Ľudia tam zomierajú na podchladenie i na horúčku, nemajú dostatok pitnej vody, deti trpia podvýživou.

  Slovenská katolícka charita vie prečo sa ľudia utečencov boja

  Podľa Slovenskej katolíckej charity utečenec nie je automaticky aj terorista. „Faktom je, že práve aktivity teroristických skupín nútia ľudí opúšťať svoje domovy a krajiny, aby si zachránili život. Mnohí z nich sú kresťania, ktorí sa ocitnú v utečeneckých táboroch. Od júna 2014 utieklo z Iraku 20 000 kresťanských rodín,“ píše SKCH. Druhú tézu, že nás utečenci stoja veľa peňazí vysvetľuje tým, že 85 percent nákladov na integráciu utečencov je hradených z európskeho fondu. Charita navyše tvrdí, že šírenie chorôb utečencami je len fáma. „V záchytných táboroch sa vykonávajú lekárske prehliadky a karanténne opatrenia,“ píše v letáku SKCH. Napokon vyvracia aj tvrdenie, že utečenci nám berú prácu, pretože podľa charity vykonávajú práce, o ktoré Slováci nemajú veľký záujem.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu