streda, 28 júla, 2021
33.3 C
Bratislava
ÚvodArénaECB udrží grécke banky nad vodou. Do nedele

ECB udrží grécke banky nad vodou. Do nedele

„ECB zaistí do nedele minimálnu potrebnú likviditu pre Grécko,“ povedal Hollande podľa agentúry Reuters. Lídri označili nedeľu za definitívny termín na nájdenie dohody medzi Aténami a veriteľmi.

Grécke banky sú v súčasnosti úplne závislé od financovania z programu núdzového financovania bánk (ELA), ktorého limit určuje ECB. Tá v utorok konštatovala, že úlohou ELA je podpora solventných bánk, ktoré čelia dočasným problémom s likviditou, a nemôže ňou teda byť ďalšie financovanie gréckych bánk za mimoriadne štedrých podmienok alebo pri nedostatočnom krytí. ECB však podľa komentátorov nechce, aby bola vnímaná ako možný vinník kolapsu gréckych bánk a následného odchodu krajiny z eurozóny.

V pondelok ECB rozhodla ponechať strop úverov z ELA pre grécke banky bezo zmeny na zhruba 89 miliardách eur. Zároveň však sprísnila podmienky pre záruky požadované od gréckych bánk za úvery z ELA.

Grécke banky sú po júnovom krachu rokovaní s veriteľmi terčom masových výberov vkladov, čo spolu s neochotou ECB zvýšiť objem ELA prinútilo Atény pred týždňom zatvoriť banky. Limit pre výber peňazí z bankomatov pre bežných občanov stanovila na 60 eur denne. Zdroje z gréckych bánk však v utorok agentúre Reuters povedali, že hotovosť v bankách a bankomatoch dôjde behom niekoľkých dní.

autor: vam, ČTK

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 18:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -