piatok, 24 septembra, 2021
16.5 C
Bratislava
ÚvodArénaSaS: Vyzýva vládu, aby nepodporila tretí záchranný balík pre Grécko

SaS: Vyzýva vládu, aby nepodporila tretí záchranný balík pre Grécko

Predseda SaS Richard Sulík vyzýva vládu Smeru a všetky politické strany, aby odmietli tretí záchranný balík pre Grécko vo výške 80 miliárd eur. „Nie je solidárne, ak chudobnejšie Slovensko má požičiavať bohatšiemu Grécku a tentoraz aj s istotou, že tie peniaze neuvidí,“ povedal dnes novinárom Sulík. Upozornil, že tak, ako záchrana Grécka nefungovala doteraz, ani tretí balík Grékov nezachráni a Slovensko príde o peniaze, za ktoré Grécku vystavilo záruky.

Ľavicová vláda nedokáže prijať reformy

Líder liberálov zdôraznil, že ďalšia záchrana Grécka nebude fungovať, keďže nové dlhy sa použijú na splatenie starších záväzkov. Gréci s ľavicovou vládou podľa Sulíka rovnako nedokážu prijať reformy, ku ktorým sa zaviazali. Zároveň sa zotrvaním Grécka v eurozóne nerieši najväčší problém tejto krajiny, a to je príliš silná mena. Sulík upozornil aj na pošliapavanie demokratických princípov, keď Gréci v referende odmietli úsporné opatrenia, aby teraz pod tlakom únie prijali ešte tvrdšie kroky. Pnutie spôsobí tretí záchranný balík Grécku aj vo vnútri eurozóny, podľa Sulíka napríklad Fínsko zvažuje, že ďalšiu pomoc Grécku zablokuje, viaceré krajiny ju zas podporujú, lebo možno podobnú pomoc budú potrebovať v budúcnosti.

Šialená záchrana

„Ide sa udiať šialené zachraňovanie nezachrániteľného. Európska únia chce v treťom balíku poskytnúť Grécku 80 miliárd eur. Záruky Slovenska Grécku sa tým zvýšia na viac ako dve miliardy eur. Na každú slovenskú domácnosť to znamená tisíc eur,“ povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko. Ak by Slovensko o tieto peniaze neprišlo, mohlo by z nich podľa Galka dostavať diaľnicu z Bratislavy do Košíc alebo v každom krajskom meste vybudovať novú špičkovú nemocnicu aj so zariadením. „Zásadne odmietame tretí balík pre Grécko. Vyzývame všetkých predstaviteľov politických strán na Slovensku, aby sa k nášmu postoju pridali. Je našou povinnosťou zastupovať národnoštátne záujmy Slovenska a to je teraz odmietnutie tretieho balíka Grécku,“ konštatoval Galko.

Liberáli ďalší záchranný balík nepodporia

Ak Grécko z eurozóny nevystúpi, ďalší štvrtý záchranný balík bude podľa Sulíka nasledovať v roku 2018, dovtedy by Grékom malo stačiť spomínaných 80 miliárd eur. Ak bude SaS v ďalšom kabinete, prípadný štvrtý balík Grécku liberáli nepodporia.


 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 405,931 Úmrtí 12,592 Uzdravení 384,790 Infikovaných 8,549 Last updated: 24. septembra 2021 - 09:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -