LAJČÁK: Počas Chorvátskeho fóra diskutoval o migrácii aj energetike

    0
    Zľava: Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Robert Fico, predseda vlády SR (Autor: SITA)

    S holandským rezortným kolegom Bertom Kondersom hovoril šéf slovenskej diplomacie najmä o prípravách oboch krajín na prebratie polročného predsedníctva v Rade EÚ. Holandsko, Slovensko a Malta tvoria tzv. Trio po sebe nasledujúcich krajín, ktoré spoločne pripravujú program a priority pre agendu EÚ na 18 mesiacov. S ministrom Koendersom sa zhodli, že prípravy napredujú podľa plánu a dohodli kalendár ďalších krokov na úrovni štátnych tajomníkov, ministrov i premiérov. Vymenili si tiež názory na to, čo vnímajú ako najväčšie výzvy pre EÚ i pre jednotlivé predsednícke krajiny. Ministri sa zaoberali aj aktuálnymi európskymi otázkami ako je situácia v Grécku či riešenie migračnej krízy.

    Ochrana vonkajších hraníc Únie je potrebná

    Lajčák vysvetlil postoj Slovenska k riešeniu problému presídľovania utečencov, ktorí už sú na území EÚ a zdôraznil, že Slovensko je za prístup postavený na zodpovednosti a solidarite. Zároveň však poukázal aj na potrebu zlepšiť ochranu vonkajších hraníc Únie i nutnosť riešiť príčiny migrácie, nielen jej následky. Išlo o prvú bilaterálnu schôdzku oboch ministrov od októbra 2014, keď sa Koenders postavil na čelo holandskej diplomacie. Minister zahraničia Lajčák v Dubrovníku rokoval aj s námestníčkou ministra zahraničných vecí USA Victoriou Nulandovou. Prebrali hlavné otázky súčasného zahranično-politického vývoja s dôrazom na krízové oblasti ako je Sýria, Líbya a Ukrajina. Pozornosť zamerali aj na dianie v krajinách západného Balkánu, Východného partnerstva a na bezpečnosť trans-atlantického priestoru.

    Hovorili aj o energetickej bezpečnosti

    Špecifickej oblasti energetickej bezpečnosti sa Lajčák venoval v rozhovore s osobitným vyslancom a koordinátorom amerického rezortu zahraničia pre otázky energetiky Amosom Hochsteinom. Obaja sa zhodli, že energetická bezpečnosť krajín úzko súvisí s národnou bezpečnosťou. Šéf slovenskej diplomacie podčiarkol dôležitosť diverzifikácie zdrojov a trás najmä v prípade zásobovania krajín EÚ plynom a ropou a prezentoval projekt Eastring, ktorý má prispieť k väčšej nezávislosti štátov na východe a juhovýchode EÚ v oblasti zásobovania plynom.

    Na programe bola ja Ukrajina

    Na rokovaní s nórskym rezortným kolegom Borgem Brendem sa Lajčák sústredil na dianie na Ukrajine a vzťahy s Ruskom. Ministri prediskutovali najnovší vývoj na východe Ukrajiny aj reformné úsilie ukrajinskej vlády. Venovali sa tiež situácii v krajinách západného Balkánu, ktoré sa snažia získať členstvo v Európskej únii a kde sa v rámci predvstupovej pomoci intenzívne angažuje Slovensko, ale aj Nórsko, hoci nie je členom EÚ. Šéf rezortu diplomacie absolvoval aj stretnutie s kosovským vicepremiérom a ministrom zahraničných vecí Hašimom Thačim. Lajčák zdôraznil, že pre naplnenie európskej perspektívy Kosova je dôležité pokračovanie reformného procesu ako aj pokrok v dialógu Prištiny a Belehradu o normalizácii vzťahov.

    V Dubrovníku prebiehal 10. ročník Chorvátskeho fóra, kde predstavitelia viac ako 30 štátov a desiatky medzinárodných organizácií diskutovali o nových podobách rozvojovej pomoci.
     

    - Reklama -