pondelok, 18 januára, 2021
-3.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Grécko dostalo ďalšiu šancu na záchranu

Grécko dostalo ďalšiu šancu na záchranu

Ak Gréci v referende schvália reformy, ktorými veritelia podmieňujú vyplatenie pomoci, je eurozóna okamžite pripravená obnoviť rokovania s Aténami. Uviedol francúzsky minister financií Michel Sapin. Ako dodal, Paríž chce udržať Grécko v eurozóne, negatívny výsledok nedeľňajšieho referenda by však mohol viesť k odchodu krajiny z menovej únie. Francúzsko podľa neho viedlo diplomatické úsilie s cieľom dohodnúť sa s Gréckom ešte pred referendom, aktivity však ukončilo po stredajšom vystúpení gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý vyzval obyvateľov na odmietnutie reforiem. “Nemôžete sa dohodnúť s niekým, kto vám hovorí 'nie',” povedal Sapin pre televíznu stanicu iTELE a dodal, že po Tsiprasovom prejave sa na tomto postoji zhodli všetci účastníci telekonferencie ministrov financií štátov eurozóny.

Španielsky minister financií Luis de Guindos uviedol, že eurozóna je pripravená rokovať s Gréckom aj v prípade negatívneho výsledku referenda. “Všetky dvere sú otvorené. Ak budú hlasovať za, tak ich vláda uviedla, že budú pokračovať v rokovaniach…, ale ak budú hlasovať proti, budeme naďalej otvorení rozhovorom,” povedal de Guindos. Cieľom gréckej vlády je uzavrieť dohodu s veriteľmi v pondelok, deň po referende v Grécku o návrhoch veriteľov. Uviedol grécky minister financií Janis Varoufakis s tým, že nezáleží na výsledku referenda. Varoufakis vyhlásil, že Grécko je pripravené prijať “prísne” podmienky nového balíka pomoci výmenou za garancie udržateľnosti gréckeho dlhu. Zrove dodal, že v momente, keď sa podarí dosiahnuť dohodu s veriteľmi, Európska centrálna banka môže zvýšiť limit prostriedkov, ktoré posiela do gréckyh bánk a to bude znamenať “obnovenie likidity”. “Situácia bánk v Grécku sa vráti do normálu v momente, keď sa podarí dosiahnuť dohodu,” vyjadril sa Varoufkis. Grécke banky sú už pár dní zatvorené a v krajine sa uplatňujú kontroly kapitálu.

Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde pre britský denník The Guardian uviedla, že pre Grécko by bolo ďaleko lepším riešením naštartovanie hospodárskych reforiem, ako samotné oddĺženie.

Celý článok si môžte v angličtine prečítať TU

DenníkN píše o odporúčaniach gréckeho ministra financií, prečo by mali voliči v referende povedať “nie” pre opatrenie veriteľov. Varoufakis tvrdí, že rokovania sa zastavili, pretože grécki veritelia odmietli zníženie gréckeho dlhu a žiadajú, aby ho splatili “najslabší členovia našej spoločnosti, ich deti a vnúčatá”. Ďalej hovorí, že MMF, vláda USA a mnoho ďalších vlád a nezávislých ekonómov si myslí, že dlh má byť reštrukturalizovaný. Euroskupina sa však k tomu odmietla zaviazať aj napriek tomu, že to podľa slov Varoufakisa ešte v roku 2012 pripustila.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 224,385 +1,060 Dnes Úmrtí 3,526 +52 Dnes Uzdravení 171,092 Infikovaných 49,767 Last updated: 18. januára 2021 - 15:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky