Zelení aktivisti cez súd zablokovali továreň Tesly pri Berlíne. Dôvod?

0
Model Y, nové športovo-úžitkové vozidlo na báze Modelu 3, ktorý predstavila automobilka Tesla v kalifornskom Hawthorne 14. marca 2019. (Autor: TASR)

Vyšší správny súd pre Berlín a Brandenbursko rozhodol po tom, ako štátny úrad pre životné prostredie v oblasti povolil vyrúbanie viac ako 90 hektárov lesa.

„Stavebné povolenie však plánovaná továreň Tesly zatiaľ nezískala. Úpravy terénu, ktoré sa začali minulý týždeň vo štvrtok, tak automobilka Elona Muska vykonávala na vlastné riziko,“ píše server.

Elon Musk

Elon Musk. Zdroj: TASR

Vyrúbanie celej oblasti bolo už na spadnutie, súd preto rozhodol o okamžitom zastavení prác, aby stihol vybaviť žiadosť lokálneho ekologického spolku Gruene Liga Brandenburg (Zelená brandenburská liga) ešte predtým, ako z pozemku zmizne posledný strom. Ekológovia upozorňovali aj na to, že plánovaný závod môže v oblasti znečistiť pitnú vodu.

Tesla a brandenburská vláda majú čas do utorka, aby na rozhodnutie vyššieho správneho súdu reagovali.

„Brandenburský minister hospodárstva Jörg Steinbach na Twitteri uviedol, že potom sa bude ,spoliehať na okamžité rozhodnutie‘ spomínaného súdu,“ píše tiež server.

Stavba sa môže oneskoriť až o niekoľko mesiacov, ak sa stromy na stavebnom pozemku nevyrúbu do polovice marca, teda ešte pred časom párenia divokých zvierat.

Autor: nab

- Reklama -