Máte pre hazardné hry problémy? Môžete požiadať o samovylúčenie, urobili tak už tisíce ľudí

0

5.8.2024 (SITA.sk) – Ak človek nemá emócie pod kontrolou, stávajú sa najväčším nepriateľom bezpečného a zodpovedného hrania.

Uviedol to Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý odporúča hráčom všímať si varovné signály, pri ktorých by mali zvážiť, či nie je správnym krokom dobrovoľné samovylúčenie z hrania hazardných hier.

Varovných signálov je niekoľko

Jedným z varovných signálov môže byť neúspešné pokúšanie sa prestať hrať či obmedziť hranie hazardných hier. Taktiež je potrebné všímať si, či osoba necíti nepokoj alebo podráždenosť v prípade, ak nemôžete hrať.

Varovný prst zdvíha úrad aj pri hráčoch, ktorí podávajú vyššie stávky, ako si môžu dovoliť prehrať, či vtedy, ak hráč využíva hazardné hry na to, aby unikol stresujúcej situácii a hranie v ňom vyvolá ďalšie negatívne emócie.

Obmedziť hranie hazardných hier by mali aj tí, pre ktorých to predstavuje negatívny vplyv na zdravie, rodinu, vzťahy, prácu, ale aj financie.

„Samovylúčenie je dobrovoľný proces, v rámci ktorého sa osoba, ktorá má obavy, že hazardné hry začínajú negatívne ovplyvňovať jej život, môže rozhodnúť, že si obmedzí svoj prístup k hazardným hrám. O samovylúčenie môže požiadať každá fyzická osoba staršia ako 18 rokov, ktorá chce byť vylúčená z účasti na hazardných hrách v online priestore a zároveň mať zakázaný vstup do herní, kasín a stávkových kancelárií,” uviedol úrad.

Proces je jednoduchý

V registri vylúčených osôb bolo koncom mája tohto roku evidovaných takmer 17-tisíc hráčov, ktorí sa vylúčili z hrania hazardných hier prostredníctvom samovylúčenia. Z tohto množstva išlo o 88 percent mužov a 12 percent žien.

Najväčšie zastúpenie mali osoby od 25 do 44 rokov a tvorili takmer 70 percent z celkového počtu samovylúčiteľov.

„Oproti rovnakému obdobiu roka 2023 ide o nárast počtu dobrovoľne samovylúčených osôb o viac ako 4-tisíc,” dodal úrad.

Proces dobrovoľného samovylúčenia je jednoduchý, stačí si stiahnuť Žiadosť o zápis do registra vylúčených osôb, ktorá je zverejnená ne webe Úradu pre reguláciu hazardných hier.

Po pol roku sa dá vymazať

V žiadosti je potrebné vyplniť potrebné údaje, podpísať ju a zaslať poštou či podať osobne na adrese úradu.

Ak žiadosť podáva osoba elektronicky, musí byť podpísaná kvalifikovaných elektronickým podpisom fyzickej osoby, ktorá žiada o vylúčenie.

Ak sa osoba zmení a získa kontrolu nad svojimi hráčskymi návykmi, môže podať žiadosť o výmaz z registra vylúčených osôb, avšak najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od zápisu do registra.
„Inštitút dobrovoľného samovylúčenia je zákonný nástroj, ako byť zodpovedný voči sebe a voči svojej rodine. Spoločnosť o tejto možnosti, ktorá pomáha chrániť zraniteľné osoby a predchádzať škodám spôsobeným hazardnými hrami, nemá dostatočné informácie. Preto je celospoločensky žiaduce o tomto nástroji ochrany hovoriť, a to bez akýchkoľvek predsudkov, keďže môže mať zásadný vplyv nielen na život jednotlivca, ale i na jeho blízke okolie,“ uviedol generálny riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier Martin Bohoš.

Viac k témam: Hazard, Hazardné hry, Register vylúčených osôb, samovylúčenie
Zdroj: SITA.sk – Máte pre hazardné hry problémy? Môžete požiadať o samovylúčenie, urobili tak už tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -