Na Slovensku zanikli v prvom štvrťroku tisícky živností, vzniklo ich však oveľa menej

0

20.5.2024 (SITA.sk) – Za prvý štvrťrok tohto roku zaniklo na Slovensku viac živností ako vzniklo nových. Podľa údajov zverejnených portálom Finstat sa tento trend týka všetkých troch mesiacov prvého kvartálu. Dohromady vzniklo takmer 14-tisíc živností.

Najviac ich bolo v januári, necelých 5 300, vo februári cez 4 500 a v marci takmer 4 200. Celkový počet zaniknutých živností prekročil 15-tisíc. Aj tu dominoval prvý mesiac v roku, kedy bolo ukončených takmer 6-tisíc živností. Vo februári to bolo niečo cez 4 800 a v marci mierne nad 4 500.

Za celý minulý rok si Slováci založili takmer 56-tisíc živností. Vlaňajšok bol zároveň rekordný z hľadiska zániku živností. Podľa údajov portálu Finstat ich zaniklo niečo cez 51-tisíc. Najviac živností vzniklo v uplynulom roku v odvetví stavebníctva.

Druhým v poradí bolo odvetvie služieb, tretím maloobchod. Zaujímavosťou je skoro trojnásobný rast živností v rámci projektovania a inžinieringu. Na nepriaznivú situáciu na realitnom trhu doplatili aj živnostníci. Najviac živností totiž v minulom roku zaniklo v stavebníctve, nasledujú služby a maloobchod.

Viac k témam: SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, Živnosť, Živnostníci
Zdroj: SITA.sk – Na Slovensku zanikli v prvom štvrťroku tisícky živností, vzniklo ich však oveľa menej © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -