Ministerstvo hospodárstva poskytlo štátu takmer 400 mil. eur, najviac peňazí smerovalo do Bratislavského kraja

0

19.5.2024 (SITA.sk) – Ministerstvo hospodárstva SR poskytlo v minulom roku štátnu pomoc vo výške 395 mil. eur. Viac ako štvrtinu tvorili zdroje Európskej únie.

Ako sa ďalej uvádza v správe o poskytnutej štátnej pomoci v SR za rok 2023, v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa štátna pomoc zvýšila o takmer 90 mil. eur, teda o asi 30 %.

Bratislavský kraj a západné Slovensko

Podiel štátnej pomoci poskytnutej malým a stredným podnikom tvoril vlani približne polovicu z celkovej pomoci rezortu hospodárstva. Najväčší podiel štátnej pomoci smeroval do Bratislavského kraja a na západné Slovensko.

„Štátna pomoc poskytnutá prostredníctvom schém štátnej pomoci bola v roku 2023 poskytnutá 10 749 príjemcom,” uvádza sa ďalej v materiáli.

Financovanie jadrových elektrární

Viac ako 200 mil. eur smerovalo na podporu podnikov v zmysle Dočasného krízového rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ďalších vyše 60 mil. eur na čiastočné financovanie vyradenia dvoch odstavených jadrových elektrární (A1 a V1), 28 mil. eur na podporu inovácií a technologického transferu a 20 mil. eur na nástroj rizikového kapitálu pre začínajúce podniky Seed and Start up Capital.

Štátnu pomoc ad hoc dostalo od ministerstva hospodárstva päť príjemcov, mierne prekročila 25 mil. eur. Dominuje pomoc na pokrytie mimoriadnych nákladov spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza v súvislosti s ukončením ťažby. Dosiahla takmer 15 mil. eur.

Viac k témam: Inovácie, Podniky, rusko-ukrajinský konflikt, Štátna pomoc
Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo hospodárstva poskytlo štátu takmer 400 mil. eur, najviac peňazí smerovalo do Bratislavského kraja © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -