Šéfovia prokuratúr Vyšehradskej skupiny diskutovali o digitalizácii vyšetrovania a spolupráci s tretími krajinami (foto)

0

18.5.2024 (SITA.sk) – Vplyv digitalizácie na cezhraničné vyšetrovanie a trestné stíhanie a výzvy v spolupráci s tretími krajinami v oblasti vzájomnej právnej pomoci a extradície boli témami spoločného rokovania šéfov prokuratúr krajín Vyšehradskej skupiny.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová, na stretnutí v poľskej Lodži sa na pozvanie ministra spravodlivosti, generálneho prokurátora Poľskej republiky Adama Bodnara zúčastnil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, najvyšší štátny zástupca Českej republiky Igor Stříž, generálny prokurátor Maďarska Péter Polt a tiež prvý námestník generálneho prokurátora a národný prokurátor Poľskej republiky Dariusz Korneluk.

Zúčastnení si podľa Drobovej vzájomne vymenili skúsenosti v súvislosti s digitalizáciou trestného konania v jednotlivých krajinách a pri téme spolupráce s tretími krajinami sa zas informovali o poznatkoch prokurátorov so zahraničnými justičnými orgánmi v praxi.

Na konci spoločného rokovania podpísali takzvanú Lodžskú deklaráciu generálnych prokurátorov štátov Vyšehradskej skupiny.

„Som naozaj rád, že sa môžem osobne už štvrtýkrát zúčastniť na tak významnom podujatí, akým je stretnutie generálnych prokurátorov štátov Vyšehradskej skupiny. Úprimne rád som privítal možnosť navštíviť, teraz už každú z krajín vyšehradskej štvorky a spoznať rezortných kolegov,” povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Doplnil, že takéto stretnutia svojím špecifikom odbornosti a apolitickosti vytvárajú pevný základ na konštruktívnu spoluprácu.

Viac k témam: generálny prokurátor Maďarska, Generálny prokurátor SR, hovorkyňa generálnej prokuratúry, najvyšší štátny zástupca Českej republiky, poľský minister spravodlivosti, Rokovania, Vyšehradska štvorka
Zdroj: SITA.sk – Šéfovia prokuratúr Vyšehradskej skupiny diskutovali o digitalizácii vyšetrovania a spolupráci s tretími krajinami (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -