Ústavnoprávny výbor neschválil diskusiu o kontrole na najvyššom súde, ministerstvo podľa Suska nežiadalo žiadne spisy

0

10.5.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 9. mája, 14:04

Členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR mali vo štvrtok diskutovať o kontrole rezortu spravodlivosti na Najvyššom súde SR, ktorej súčasťou bola aj snaha o získanie prístupov k celej databáze informačného systému týkajúcej sa všetkých súdnych spisov.

Väčšina prítomných členov, konkrétne šesť, sa však vyslovila proti schváleniu programu rokovania. Za program hlasovalo päť prítomných členov výboru.

Kontrola nebola zrealizovaná

Cieľom kontroly ministerstva spravodlivosti na najvyššom súde malo byť preskúmanie náhodného výberu sudcov. Tým by sa podľa rezortu mohli vyvrátiť podozrenia z toho, že v uplynulých rokoch existoval v polícii a súdnictve systém zneužívania trestného práva na politické ciele.

Kontrola, ktorá sa mala začať v utorok 23. apríla 2024, však podľa rezortu zrealizovaná nebola, pretože ju zmarili zamestnanci súdu.

„Osoby konajúce za Najvyšší súd SR odmietli vykonanie kontroly podľa poverenia z dôvodu absencie kontrolných kompetencií ministerstva voči najvyššiemu súdu, pričom sa odvolali na to, že z ustanovení zákona o súdoch nevyplývajú žiadne oprávnenia rezortu spravodlivosti vo vzťahu k súdu,” uviedol v apríli minister spravodlivoti Boris Susko.

Účelový hoax

Na štvrtkovej tlačovej konferencii Susko zdôraznil, že rezort od najvyššieho súdu nežiadal žiadne spisy. „Nepotrebujeme ich a ani sme ich pre účely kontroly nikdy nežiadali,” povedal s tým, že ide v tomto prípade o účelový hoax. Ministerstvo podľa Suska žiadalo iba kontrolu súdneho manažmentu.

„Nezaujímal nás, ani sme nechceli žiaden obsah spisov,” uviedol Susko s tým, že skúmať chceli takzvané auditné záznamy, ako boli jednotlivé spisy prideľované. „Bez požadovaných informácií jednoducho nie je možné bezpečnosť tohto systému preveriť,” doplnil minister.

Viac k témam: Minister spravodlivosti SR, Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR
Zdroj: SITA.sk – Ústavnoprávny výbor neschválil diskusiu o kontrole na najvyššom súde, ministerstvo podľa Suska nežiadalo žiadne spisy © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -