Proces so sudkyňami z kauzy Víchrica by mal pokračovať v máji, vytýčené sú tri termíny pojednávaní

0

2.4.2024 (SITA.sk) – Hlavné pojednávanie s bývalou podpredsedníčkou Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilou U. a bývalou sudkyňou Okresného súdu Bratislava I. Otíliou D., ktoré boli obvinené v rámci akcie Víchrica, by na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu malo pokračovať v máji.

Tri termíny pojednávaní

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, vo veci sú vytýčené tri termíny pojednávaní, a to na 6., 14. a 21. mája. Jarmilu U. obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry z trestného činu podplácania a prečinu nepriamej korupcie v súbehu so zločinom ohýbania práva, a Otíliu D. zo zločinu ohýbania práva. Proces v tejto veci sa začal v septembri 2023, pričom sa zatiaľ uskutočnilo len jedno pojednávanie. Obidve obžalované na ňom vyhlásili, že sú nevinné.

Obžalobu považujú za nedôvodnú

Bývalá sudkyňa NS SR sa podľa obžaloby v roku 2018 stretla so sudcom V. S., ktorého mala za úplatok 30-tisíc eur žiadať, aby ovplyvnil pojednávanie vo veci firmy Technopol servis. Rovnako mala dať počas svojho pôsobenia aj úplatok 5 000 eur sprostredkovane cez V. S. bývalej sudkyni Otílii D., ktorá mala v krátkom čase vytýčiť v istej veci termín a rozhodnúť v prospech žalobcu.

Obhajca obžalovanej Jarmily U. v septembri minulého roku na súde uviedol, že obžalobu považujú za nedôvodnú, lebo činy sú neustálené v čase a mieste, kde sa mali odohrať. Obhajca hovoril aj o porušení práva na obhajobu, lebo v obžalobe nie je osoba, ktorá mala byť spolupáchateľom, menovaná celým menom, ale len iniciálami V. S.

Celá obžaloba, ktorá má 114 strán, je podľa neho len kompilát z výsluchov svedka – sudcu Vladimíra Sklenku, „ale z toho nevyplýva nič iné ako klamstvo“. S obžalobou nesúhlasí podľa obhajcu Otílie D. ani jeho klientka a tvrdí, že skutok nespáchala.

„Nie je zrejmé, v akom období ani kým mala byť oslovená za účelom konania v rozpore s právom,“ dodal advokát.

Obe sudkyne obvinila polícia v rámci akcie Víchrica v októbri 2020. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry vtedy zadržali a obvinili aj právnika Zoroslava Kollára, exšéfa Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera, sudkyňu Okresného súdu Bratislava I Katarínu B. alebo sudcu NS SR Jozefa K.

Viac k témam: Akcia Víchrica, Nepriama korupcia, Ohýbanie práva, Podplácanie, Sudca, sudkyňa, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Proces so sudkyňami z kauzy Víchrica by mal pokračovať v máji, vytýčené sú tri termíny pojednávaní © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -