Nikki Haleyová ukončila svoju prezidentskú kampaň, Trumpa nepodporila

0

7.3.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 6. marca 19:08

Bývalá americká veľvyslankyňa pri Organizácii Spojených národov Nikki Haleyová ukončila svoju prezidentskú kampaň po tom, čo počas volebného super utorka utrpela veľkú prehru.

Jej rozhodnutie tak zanecháva exprezidenta Donalda Trumpa ako jediného zostávajúceho hlavného kandidáta pre nomináciu Republikánskej strany do nadchádzajúcich prezidentských volieb.

Predvídateľná rana

Niekdajšia guvernérka Južnej Karolíny neoznámila podporu Trumpa. Počas prejavu v meste Charleston ho namiesto toho vyzvala, aby si získal podporu umiernených republikánov a nezávislých voličov, ktorí ju podporili.

„Teraz je na Donaldovi Trumpovi, aby získal hlasy tých v našej strane a mimo nej, ktorí ho nepodporili. A dúfam, že to urobí,“ vyjadrila sa.

Haleyovej porážka znamená bolestivú, aj keď predvídateľnú ranu pre tých voličov, darcov a predstaviteľov Republikánskej strany, ktorí sa postavili proti Trumpovi a jeho ostrej politike v duchu „Urobme znovu Ameriku veľkou“ (Make America Great Again, pozn. red.).

Bola populárna najmä medzi umiernenými voličmi a voličmi s vysokoškolským vzdelaním, teda vo volebných obvodoch, ktoré vo voľbách pravdepodobne zohrajú kľúčovú úlohu.

Zákaz vstupu

Nie je jasné, či Trump, ktorý nedávno vyhlásil, že Haleovej darcovia budú mať trvalý zákaz vstupu do jeho hnutia, môže nakoniec zjednotiť hlboko rozdelenú stranu.

Haileyová bola prvá významná rivalka Trumpa v boji o republikánsku kandidatúru, do ktorého sa pridala vo februári 2023.

Záverečnú fázu svojej kampane strávila agresívnym varovaním Republikánskej strany pred objatím Trumpa, o ktorom tvrdila, že je príliš pohltený chaosom a osobnými problémami na to, aby porazil prezidenta Joea Bidena.

Jej odchod uvoľňuje priestor pre Trumpa, aby sa sústredil na jeho pravdepodobnú odvetu s demokratom Bidenom v prezidentských voľbách. Obaja politici sú na ceste, aby získali nominácie ich strán do volieb. Americké prezidentské voľby sa uskutočnia 5. novembra.

Viac k témam: Americký exprezident, Americký prezident, Prezidentská kampaň, Prezidentské voľby v USA
Zdroj: SITA.sk – Nikki Haleyová ukončila svoju prezidentskú kampaň, Trumpa nepodporila © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -