Najvyšší súd potvrdil pre prešovského krajského a mestského poslanca Dupkalu päťročný trest za korupciu (video)

0

6.3.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 5. marca, 14:37

Najvyšší súd SR v utorok v korupčnej kauze prešovského mestského a krajského poslanca Rudolfa Dupkalu potvrdil pre obžalovaného päťročný trest väzenia. Zamietol totiž odvolanie obžalovaného, ako aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči skoršiemu rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu.

Rozhodnutie NS SR je právoplatné. Samotný obžalovaný sa na utorkovom zasadnutí nezúčastnil, dal však súhlas s konaním v jeho neprítomnosti. Prešovský komunálny politik tak príde o post poslanca v oboch zastupiteľstvách, v ktorých dlhodobo pôsobí.

20-tisícový úplatok

Podľa obžaloby žiadal Rudolf Dupkala ešte v roku 2018 úplatok 20-tisíc eur od prevádzkovateľa ľadovej plochy v Prešove. Za to mal údajne pre neho zabezpečiť schválenie príspevku 600-tisíc eur na výstavbu tréningovej ľadovej plochy v mestskom zastupiteľstve.

Špecializovaný trestný súd ho v tejto súvislosti uznal za vinného z prijímania úplatku a uložil v marci 2022 trest päť rokov väzenia. Obžalovaný, ktorý vinu odmietal sa voči verdiktu odvolal. Odvolanie podal aj prokurátor, ktorý pre Dupkalu žiadal aj peňažný trest.

Obhajca hovoril o drakonickom treste

Prokurátor Matej Izakovič v utorok v reakcii na rozhodnutie súdu toto označil za zákonné a dôvodné. „Na jednej strane najvyšší súd rozhodol tak, že odvolanie prokurátora zamietol, na druhej strane zamietol rovnako aj odvolanie obžalovaného,” povedal.

Naopak, obhajca hovoril o drakonickom treste. Samotný Dupkala v písomnom stanovisku skonštatoval, že ide o politický proces. „Cieľom bolo, aby som nemohol kandidovať na post primátora mesta Prešov,” vyhlásil.https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/03/20240305_prokurator-matej-izakovic.mp4

Dupkala bol mestským poslancom od roku 2010 počas štyroch volebných období. V komunálnych voľbách v roku 2014 neúspešne kandidoval na post primátora mesta. V ostatných voľbách v októbri 2022, už ako obžalovaný z prijímania úplatku, získal ako nezávislý kandidát v šiestom volebnom obvode 988 hlasov. Na poste poslanca by ho z pozície prvého náhradníka mala vymeniť Zuzana Ondrejčáková (Za ľudí) so ziskom 640 hlasov. Krajským poslancom bol Dupkala od roku 2017. Naposledy v spojených voľbách získal v župných voľbách 6 121 hlasov. Vo funkcii by ho mal podľa výsledkov volieb nahradiť prešovský lekár Peter Cvengroš (nezávislý), ktorý získal 5 824 hlasov. Cvengroš bol v predchádzajúcom období mestským poslancom.

Dupkala je absolventom Prešovskej univerzity v Prešove, kde vyštudoval dva odbory. Neskôr pôsobil aj ako vysokoškolský pedagóg. Od roku 2005 pracoval na odbore regionálneho rozvoja Úradu PSK ako odborný referent a od roku 2013 bol riaditeľom župnej Šarišskej galérie (v súčasnosti Krajskej galérie) v Prešove. V tejto funkcii skončil v apríli 2022, keď ho na návrh župana Milana Majerského z riaditeľského postu odvolalo krajské zastupiteľstvo. Majerský vtedy dôvod odvolania nekonkretizoval, no uviedol, že Dupkala stratil jeho dôveru. Dupkala sám hovoril o zlyhaní, keď sa opil na spoločenskej akcii organizovanej župou. Za svoje konanie sa ospravedlnil, návrh označil za politické rozhodnutie. V súčasnosti zastával post riaditeľa súkromného Centra voľného času.

Podľa Dupkalu išlo o politické zdiskreditovanie jeho osoby, na ktoré bolo využité jeho osobné zlyhanie, keď sa na benefičnom podujatí opil. Odôvodnil to nevhodnou kombináciou alkoholu s upokojujúcimi liekmi, ktoré užíva. Za toto svoje konanie sa ospravedlnil.

Viac k témam: Poslanec, predseda KDH, prijímanie úplatku, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd potvrdil pre prešovského krajského a mestského poslanca Dupkalu päťročný trest za korupciu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -