Slovensko má problém s obezitou, upozorňuje na to aj Kaufland

0

5.3.2024 (SITA.sk) – Šesť z desiatich Slovákov a Sloveniek dnes bojuje s kilogramami navyše, čo potvrdzujú aj odborníci zo Slovenskej obezitologickej asociácie. Preto Nadačný fond Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu minulý rok podporil spustenie prvej telefonickej poradne na Slovensku, ktorá poskytuje bezplatnú konzultáciu pre ľudí trpiacich nadváhou a obezitou.

Obezita je často mylne považovaná za kozmetickú chybu. V skutočnosti ide o závažné chronické ochorenie, ktorého liečba patrí do rúk špecialistov. Dvojnásobne totiž zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, až 7-násobne zhoršuje riziko poškodenia obličiek a rozvoja cukrovky. Je tiež rizikovým faktorom vzniku onkologických ochorení a nadmerne zaťažuje pohybový aparát. Ovplyvňuje aj duševné zdravie, napríklad až 55 % pacientov s obezitou ohrozuje depresia. “Zdravotné výdavky spojené s liečbou pacientov s obezitou môžu byť až o 30 % vyššie než u pacientov, ktorí obezitou netrpia,” upozorňuje doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA), viceprezidentka EASO pre stredoeurópsky región, špecialistka pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy, vedecká pracovníčka z Biomedicínskeho centra SAV a spoluzakladateľka Linky obezity na Slovensku.

Práve z jej iniciatívy vznikla v októbri 2023 bezplatná telefonická poradňa. “Linka obezity je prvá telefonická poradňa u nás, ktorá umožňuje ľuďom s obezitou alebo nadváhou spojiť sa s odborníkmi, ktorí im poradia, ako postupovať pri liečbe tohto závažného ochorenia, pričom pacienti zostávajú v anonymite. Lekári im môžu pomôcť aj pri posúdení ich zdravotného stavu a odporučiť ďalšie kroky vedúce k redukcii hmotnosti,” vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová. Vďaka podpore generálneho partnera projektu, Nadačného fondu Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu, na otázky odpovedá až deväť odborníkov z oblasti obezitológie, diabetológie a psychológie. Za prvé štyri mesiace lekári na Linke obezity prijali desiatky telefonátov, a to rovnako od žien aj mužov. Ich otázky smerovali k diétam a pohybu, pýtali sa tiež na liečbu antiobezitikami. Ako dôležité sa ukázalo spoločné hľadanie motivácie k chudnutiu, pohybu či šírenie informácií o komplexných redukčných programoch v regióne.

Na zlepšenie životosprávy pomáhajú aj malé zmeny, napríklad premyslený nákup potravín. “Uvedomujeme si, že vyvážené stravovanie je jedným z kľúčových faktorov v prevencii viacerých ochorení, vrátane obezity. Okrem budovania zdravších stravovacích návykov u detí a ich vzdelávania v tejto téme od najútlejšieho veku chceme pomôcť tým, ktorých sa problém s nadváhou týka,” hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s. a dodáva: “V spolupráci so Slovenskou obezitologickou asociáciou a Linkou obezity môžeme kohokoľvek podporiť urobiť prvý krok na ceste k liečbe. Hoci je snaha o zlepšovanie zdravia našej populácie behom na dlhú trať, sme pripravení byť na nej dlhodobým a spoľahlivým partnerom.”

Obezita znižuje kvalitu života dospelým aj deťom

Sedavý spôsob života a nevhodná strava podľa odborníkov stoja aj za nárastom detskej obezity v posledných rokoch. Na Slovensku je podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií z roku 2022 viac ako 12 tisíc detí obéznych. Budovať si návyk na zdravú životosprávu preto treba čo najskôr. Kaufland prostredníctvom vlastného projektu Čerstvé hlavičky učí školákov i škôlkarov jesť viac ovocia a zeleniny a doteraz na rôzne edukačné materiály, webináre a workshopy venujúce sa téme pestrej a vyváženej strany vynaložil už 180 000 eur. Dlhodobo spolupracuje s občianskym združením Skutočne zdravá škola a cez rôzne aktivity a projekty každý mesiac podporuje viac ako 42 000 detí z celého Slovenska v snahe o vyváženejšie stravovanie.

Súčasťou jeho vlastnej iniciatívy Kaufland za zdravú výživu je mnoho projektov, podporujúcich zdravý životný štýl dospelých aj detí. Obľúbený predajca potravín už dávnejšie znížil množstvo soli, cukru a tuku vo výrobkoch vlastných značiek či buduje ihriská pre mládež. Prostredníctvom podpory Linky obezity, ktorá funguje každý utorok od 17:00 do 20:00 hod. na telefónnom čísle 0948 836 261, okrem iného podáva pomocnú ruku všetkým, ktorých trápi nadváha alebo obezita.

Informačný servis

Viac k témam: Nadváha, Obezita, Poradňa, PR
Zdroj: SITA.sk – Slovensko má problém s obezitou, upozorňuje na to aj Kaufland © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -