Oteplenie predčasne ukončilo prevádzku niektorých menších lyžiarskych stredísk pod Tatrami na Spiši

0

5.3.2024 (SITA.sk) – Väčšina menších lyžiarskych stredísk pod Tatrami a na Spiši už predčasne ukončila lyžiarsku sezónu. Postaralo sa o to oteplenie, a teda aj nedostatok snehu počas februára. Lyžuje sa už len v Lopušnej doline neďaleko Svitu a v Liptovskej Tepličke.

Zároveň na rozhraní dvoch národných parkov Slovenského raja a Nízkych Tatier funguje stredisko vo Vernári. Aj to už ale počíta dni do ukončenia.

V Lopušnej doline majú podľa konateľa strediska Ľubomíra Kozubíka na svahoch v priemere 30 centimetrov snehu. Ako ďalej povedal pre agentúru SITA, otvorené ho nechali kvôli prázdninujúcim ľuďom, ktorí sú ubytovaní v stredisku a okolí. Veria však, že avizované ochladenie by ešte mohlo pomôcť.

„Ak vydržíme dva dni, s odretými ušami, ideme ďalej,” komentoval Kozubík. Podľa meteorológov by totiž už v druhej polovici týždňa malo prísť ochladenie a v ďalšom možno aj nasnežiť.

64-dňová lyžiarska sezóna

V susediacom stredisku Skitatry Zadná Lopušná Dolina sa už nelyžuje, rovnako ani v Spišskom Bystrom. Obe strediská o tom informovali na svojich internetových stránkach. Pre nedostatok snehu ukončili sezónu aj v stredisku Snowpark Lučivná. „Počasie ovplyvniť nevieme. Snažili sme sa, aby sme boli v prevádzke čo najdlhšie, ale prírodné podmienky sú, aké sú,” skonštatoval pre SITA riaditeľ strediska Miroslav Šukola.

Nelyžuje sa tam od posledného februárového víkendu. „Nie sme jediní, ktorí sme museli prevádzku ukončiť, pretože sme už nemali súvislú vrstvu snehu,” poznamenal riaditeľ. Čo sa týka hodnotenia sezóny, návštevnosť podľa jeho slov nebola enormne slabá, od otvorenia mali výluku len dvoch večerných lyžovaní.

Bola však výrazne skrátená, a to až o mesiac. „Po iné roky sme mali sezónu, ktorá trvala 90 až 95 dní, teraz sme skončili na 64 dňoch. Pre takéto menšie lyžiarske strediská je tak úbytok na tržbách značný. Dvojnásobne sa nám pritom zvýšilo investované úsilie a čas, dvakrát sme museli presnežovať stredisko, a to stojí nemalé finančné prostriedky. Teda aj hospodársky výsledok je omnoho iný ako po iné roky,” zbilancoval Šukola.

Už len do konca týždňa

V lyžiarskom stredisku Ski Resort Smrečiny v Liptovskej Tepličke (okr. Poprad), ktoré už pôvodne avizovalo ukončenie sezóny, sa nakoniec ešte lyžuje. Podľa spolumajiteľa strediska pod Kráľovou hoľou Maroša Žembu dnes opätovne spustili lyžovačku. „Upravili sme veľký kopec, hádam sa ešte celý tento týždeň bude lyžovať,” skonštatoval pre SITA. V stredisku však podľa jeho slov funguje už len jeden veľký vlek, menšie dva pre nedostatok snehu odstavili.

V stredisku Studničky vo Vernári (okr. Poprad), v ktorom začali s lyžovačkou 16. decembra, sa síce ešte lyžuje, no už len počas tohto týždňa. „Na 99 percent sa u nás bude lyžovať už len do konca týždňa,“ povedala pre SITA manažérka strediska Ivana Alexová. Stredisko nechali otvorené pre ubytovaných prázdninujúcich. Celkovo však manažérka zhodnotila sezónu pozitívne. „Začiatok sezóny, december a január bol veľmi dobrý, vo februári sa to skrze počasie zhoršilo,” dodala.

V rámci regiónu Spiša sa už nelyžuje ani v stredisku v Levočskej doline, ktoré vlani otvorili po ročnej prestávke. Pre nepriazeň počasia tam sezónu predčasne ukončili. Stredisko o tom informovalo na svojej internetovej stránke.

Viac k témam: Lyžiarske strediská, Lyžovačka
Zdroj: SITA.sk – Oteplenie predčasne ukončilo prevádzku niektorých menších lyžiarskych stredísk pod Tatrami na Spiši © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -