V Bielorusku sa pod prísnou kontrolou štátu konajú parlamentné a miestne voľby, Cichanovská vyzvala voličov k bojkotu

0

26.2.2024 (SITA.sk) – V Bielorusku sa v nedeľu pod prísnou kontrolou štátu konajú parlamentné a miestne voľby, ktoré smerujú k upevneniu vlády autoritárskeho vodcu krajiny Alexandra Lukašenka.

Väčšina kandidátov patrí k štyrom oficiálne povoleným stranám. Registráciu viac ako desiatky iných politických strán zamietli.

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá je v exile v Litve, voličov vyzvala, aby voľby bojkotovali. Hlasovanie sa koná za situácie neúprosného potláčania opozície. Za mrežami je viac ako 1 400 politických väzňov.

Podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nijaké voľby v Bielorusku od roku 1995 neboli slobodné. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý v krajine železnou rukou vládne takmer 30 rokov, obvinil Západ zo snahy využiť voľby na podkopanie jeho vlády a „destabilizáciu” krajiny.

Viac k témam: Bieloruská opozícia, Bieloruský prezident, Parlamentné voľby
Zdroj: SITA.sk – V Bielorusku sa pod prísnou kontrolou štátu konajú parlamentné a miestne voľby, Cichanovská vyzvala voličov k bojkotu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -