Opozícia podala podnet na Ústavný súd ohľadom novely Trestného zákona, podľa Kolíkovej ide o faktickú amnestiu (video)

0

21.2.2024 (SITA.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemokratické hnutie a hnutie Slovensko podali podnet na Ústavný súd SR v prípade novely Trestného zákona. Poslanci namietajú nesúlad schválených zmien v parlamente.

Ako ďalej informovala poslankyňa Mária Kolíková (SaS), podnet má viac ako 80 strán a obsahuje pripomienky, ako napr. nesplnenie podmienky skráteného legislatívneho konania, spôsob prerokovania novely a hlasovanie o nej, ale aj obsah právnej úpravy.

Zákon znamená amnestiu

Táto novela Trestného zákona znamená faktickú amnestiu. Zákonodarný zbor si tu osobuje niečo, čo mu vôbec neprináleží. V rámci deľby moci parlament nemá právo udeľovať amnestiu. Neexistuje žiaden dôvod, ktorý by vôbec uviedla táto vláda a vysvetľoval by potrebu takejto radikálnej právnej úpravy, ktorá má platiť zo dňa na deň,” uviedla Kolíková.

V opozícii sú si podľa poslankyne vedomí, že nie sú schopní vymenovať, na čo všetko bude mať schválená právna úprava dopad. Kolíková doplnila, že zákon ako celok je protiústavný a taktiež je potrebné pozastaviť jeho účinnosť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zrýchlené prijatie novely

Koalícia si schválila rozsiahlu vládnu novelu Trestného zákona v štvrtok 8. februára. Jej prijatím sa okrem rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry znížia niektoré trestné sadzby. Národná rada SR zároveň prijala novelu zrýchlene. Rokovanie o novele Trestného zákona v druhom čítaní bolo obmedzené na 62 hodín.

Čas bol rozpočítaný medzi všetky parlamentné politické strany. Tesne pred schválením zmien koalícia zároveň predčasne ukončila rozpravu v treťom čítaní k novele, a to po procedurálnom návrhu predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Do rozpravy bolo prihlásených ešte približne 50 poslancov, ktorí tak nemohli vystúpiť.

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Opozícia, podnet, Predseda parlamentu
Zdroj: SITA.sk – Opozícia podala podnet na Ústavný súd ohľadom novely Trestného zákona, podľa Kolíkovej ide o faktickú amnestiu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -