Tretina stavieb v Pásme Gazy je v dôsledku vojny prinajmenšom mierne poškodená, hlási UNOSAT

0

5.2.2024 (SITA.sk) – V dôsledku vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy je tam aspoň mierne poškodená jedna tretina všetkých stavieb.

Uviedlo to Satelitné centrum Organizácie Spojených národov (UNOSAT), ktorého analýza naznačuje poškodenie viac ako 69-tisíc stavieb v Pásme Gazy. Z týchto budov viac ako 22-tisíc identifikovali ako zničené.

Porovnanie záberov

Satelitné centrum v piatok uviedlo, že jeho analýza je založená na satelitných záberoch s vysokým rozlíšením zozbieraných 6. a 7. januára. Tie porovnali s podobnými zábermi, ktoré získali od mája pri šiestich ďalších príležitostiach.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

„Celkovo je ovplyvnených ohromujúcich 69 147 stavieb, čo zodpovedá približne 30 percentám všetkých stavieb v Pásme Gazy,” uviedlo UNOSAT vo vyhlásení.

Vyše desaťtisíc poškodených stavieb

Najvýraznejší nárast škôd podľa neho v porovnaní so zábermi z 26. novembra pripadajú na guvernoráty Gaza a Chán Júnis, kde je v každom poškodených viac ako 10-tisíc stavieb.

„Analýza satelitných snímok vykonaná UNOSAT podčiarkuje rozsiahle ničenie a potrebu podpory postihnutého obyvateľstva,“ prízvukovalo satelitné centrum.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Tretina stavieb v Pásme Gazy je v dôsledku vojny prinajmenšom mierne poškodená, hlási UNOSAT © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -