V sobotu sa uskutoční zakladajúce Valné zhromaždenie strany Volt Slovensko, členská základňa si bude voliť svojich predsedov

0

1.2.2024 (SITA.sk) – V sobotu 3. februára sa v Bratislave uskutoční zakladajúce Valné zhromaždenie Volt Slovensko. Ako ďalej informovala hovorkyňa strany Andrea Danihelová, ide o pobočku celoeurópskej strany Volt Europa.

Zastúpenie v 30 krajinách Európy

Strana Volt je podľa nej zastúpená v 30 krajinách Európy a od roku 2023 pôsobí aj na Slovensku. Na sobotnom zhromaždení vystúpia spolupredsedníčka Volt Europa Francesca Romana D’Antuono a ďalší predstavitelia Volt z partnerských krajín.

Valné zhromaždenie má podľa zástupcov strany niekoľko zásadných cieľov. Členská základňa si bude voliť čelných predstaviteľov do funkcií predsedov. Tými sú momentálne zakladatelia strany a súčasní členovia vedenia, Lucia Kleštincová a Rick Zedník. Zároveň sa bude konať voľba kandidátskej listiny pre nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu.

Overený a žiaduci koncept

„Slovensko potrebuje radikálne novú kvalitu politiky založenej na odbornosti, otvorenosti a ľudskosti. Naša politika absolútne zlyhala v schopnosti byť platformou pre hodnotové vedenie európskeho kalibru,” uviedla Kleštincová. Zároveň zdôraznila význam spolupráce so zahraničnými pobočkami hnutia, ktorým podľa nej záleží na tom, aby Slovensko bolo v Bruseli počuť.

Podľa spolupredsedu strany Ricka Zedníka práve skúsenosti z iných krajín sú dôkazom, že Volt je overený a žiaduci koncept, ktorý dokáže priniesť urgentne potrebnú zmenu na slovenskú politickú scénu.

„V roku 2024 uplynie 20 rokov od členstva Slovenska v Európskej únii. Celá generácia Sloveniek a Slovákov, ktorí sa považujú sa za Európanky a Európanov, požaduje moderné a otvorené politické vedenie. Pre nich národný parlament, ktorý zo štyroch pätín tvoria muži, nereprezentuje realitu, kde väčšinu obyvateľov tvoria ženy,” vyhlásil s tým, že väčšinu členov Voltu Slovensko tvoria ženy.

Strana Volt bola založená v roku 2017 ako reakcia na nárast populizmu a krajnej pravice. Strana si kladie za cieľ získať mandáty a presadzovať reformy v nadchádzajúcich národných, regionálnych a komunálnych voľbách. Konečným výsledkom má byť vybudovanie federálnej európskej demokracie. V budúcnosti sa paneurópske hnutie plánuje zúčastniť na eurovoľbách vo všetkých 27 členských štátoch.

Viac k témam: Demokracia, Hovorkyňa, Valné zhromaždenie
Zdroj: SITA.sk – V sobotu sa uskutoční zakladajúce Valné zhromaždenie strany Volt Slovensko, členská základňa si bude voliť svojich predsedov © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -