Proces vo vydieračskej kauze Babylon bude pokračovať koncom februára, potrebujú ešte objasniť jednu okolnosť

0

31.1.2024 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici bude 29. februára pokračovať súdny proces v kauze Babylon týkajúcej sa vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa. Súd mal v tejto veci pritom už v októbri 2023 vyniesť rozsudok, nakoniec však rozhodol o nutnosti doplniť dokazovanie.

Treba ešte objasniť jednu okolnosť

Podľa predsedu senátu je totiž potrebné ešte objasniť nejakú okolnosť, „senát dospel k záveru, že táto okolnosť je pre rozhodnutie dôležitá“.

Súd bude v rámci dokazovania požadovať znalecké skúmanie predložených zvukových nahrávok obžalovaným Ľubomírom A. Napriek tomu, že záverečné reči už odzneli v novembri 2022, na verdikt si traja obžalovaní ešte počkajú.

Nahrávky, ktoré súd bude skúmať sa týkajú stretnutí obžalovaného Ľubomíra A. s ďalšími svedkami a tiež s poškodeným podnikateľom. Po ukončení doplňujúceho dokazovania budú opäť nasledovať záverečné reči.

Vydieranie majiteľa Podtatranskej hydiny

Prokurátor v rámci svojej záverečnej reči navrhol v novembri 2022 pre obžalovaných z obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmov z trestnej činnosti a u bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra A. aj zo zločinu podplácania úhrnné tresty odňatia slobody 22 rokov pre Ľubomíra A., 21 rokov pre advokáta Františka P. a 20 rokov pre Ľubomíra T. Pre všetkých zároveň prokurátor navrhol prepadnutie ich majetku v prospech štátu a dvojročný ochranný dohľad.

Podľa obžaloby obžalovaní v roku 2017 vydierali majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku.

S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období. Na začiatku procesu v lete 2021 obžalovaní vinu odmietli. Poškodená strana si v procese uplatňuje náhradu škody 1 750 000 eur voči všetkým trom obžalovaným.

Akcia Babylon sa uskutočnila 15. decembra 2020. Medzi pôvodne piatimi zadržanými bol bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A., ktorý bol vyšetrovaný aj pre údajné obchodovanie s nahrávkami kauzy Gorila. V tejto veci však bolo obvinenie zrušené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Advokáta Františka P. zase predtým stíhali pre extrémizmus.

Viac k témam: Akcia „Babylon“, Korupcia, Podplácanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Proces vo vydieračskej kauze Babylon bude pokračovať koncom februára, potrebujú ešte objasniť jednu okolnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -