Rušňovodiči v Nemecku predčasne ukončia šesťdňový štrajk a obnovia rokovania s prevádzkovateľom železníc

0

29.1.2024 (SITA.sk) – Odborový zväz zastupujúci nemeckých rušňovodičov (GDL) ukončí predčasne svoj šesťdňový štrajk a od soboty opäť rokuje s tamojším národným železničným prevádzkovateľom. Informovala o tom v sobotu nemecká tlačová agentúra dpa.

Rušňovodiči v stredu vstúpili do štrajku týkajúceho sa osobných spojov prevádzkovaných štátnou spoločnosťou Deutsche Bahn, ktorý sa mal skončiť až v pondelok 29. januára o 18:00. Po novom sa skončí v ten istý deň o 2:00. Štrajk týkajúci sa nákladnej dopravy sa skončí v nedeľu večer o 18:00.

Okrem zvyšovania miezd odbory žiadajú skrátenie pracovného času z 38 na 35 hodín týždenne bez zníženia platu, čo dopravca Deutsche Bahn zatiaľ odmieta. GDL tvrdí, že by to zatraktívnilo prácu pre železnice a pomohlo by to prilákať nových zamestnancov, zatiaľ čo Deutsche Bahn tvrdí, že požiadavky odborov nie sú praktické.

Aktuálny štrajk v spore medzi GDL a Deutsche Bahn je už štvrtým v prebiehajúcom spore o platy. Odborový zväz tento mesiac už zorganizoval jeden trojdňový štrajk a aj vlani mal dva varovné štrajky, ktoré trvali do 24 hodín. GDL a Deutsche Bahn sa dohodli, že minimálne do 3. marca nebudú žiadne ďalšie štrajky.

Viac k témam: Štrajk, štrajk rušňovodičov v Nemecku, štrajk v Nemecku
Zdroj: SITA.sk – Rušňovodiči v Nemecku predčasne ukončia šesťdňový štrajk a obnovia rokovania s prevádzkovateľom železníc © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -