Hasiči v Banskobystrickom kraji mali menej výjazdov, pri požiaroch však prišlo o život šesť ľudí

0

28.1.2024 (SITA.sk) – Hasičské jednotky okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskobystrickom kraji a Výcvikového centra HaZZ Lešť vykonali v minulom roku celkovo 4 464 výjazdov k 4 076 udalostiam.

Na piatkovej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici s tým, že z toho k požiarom sa v roku 2023 uskutočnilo 1 091 výjazdov, čo je oproti roku 2022 pokles o 923 výjazdov.

K nehodám išli vyše tisíckrát

Technickú pomoc poskytli jednotky HaZZ 1 925-krát, k dopravným nehodám hasiči v kraji vyrazili 1 139-krát a 87 výjazdov absolvovali k nebezpečným látkam.

„Najväčší počet výjazdov k udalostiam v Banskobystrickom kraji vykonali príslušníci Okresného riaditeľstva (OR) HaZZ vo Zvolene – 928, najmenej výjazdov v roku 2023 evidujeme v OR HaZZ vo Veľkom Krtíši – 218,” uviedol vedúci oddelenia operačného riadenia a Integrovaného záchranného systému Krajského riaditeľstva HaZZ Ján Tomaľa.

Pomáhali aj dobrovoľní hasiči

Z hľadiska počtu výjazdov hasičských staníc najčastejšie zasahovali hasiči z Banskej Bystrice a najmenej zo Závadky nad Hronom. Na činnosti požiarnej ochrany sa podieľali aj dobrovoľné hasičské zbory (DHZ) obcí Banskobystrického kraja, ktoré riešili vlani celkom 949 udalostí.

V roku 2023 vzniklo na území Banskobystrického kraja 773 požiarov evidovaných v štatistike požiarovosti s priamou škodou takmer 34 mil. eur, pri ktorých bolo šesť osôb usmrtených a 16 osôb zranených.

O život prišlo viac ľudí

„V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022 vzniklo na území Banskobystrického kraja v roku 2023 o 841 požiarov menej. Počet osôb usmrtených pri požiaroch sa v minulom roku zvýšil v porovnaní s rokom 2022 o dve osoby a počet zranených sa znížil o jednu osobu,” popísal vedúci oddelenia operatívno-technického Pavol Dubaj.

Tiež dodal, že zo štatistických údajov vyplýva, že priemerne denne vznikli dva požiare, pričom najviac požiarov vzniklo v sobotu a v čase medzi 17:00 a 18:00.

Najčastejšie príčiny požiarov

Tromi najčastejšími príčinami vzniku požiarov v roku 2023 boli úmyselné zapálenie neznámou osobou – 91 prípadov, vyhorenie sadzí v komíne – 79 prípadov a elektrický skrat a iné prevádzkovo-technické poruchy – zhodne 55 prípadov.

V 88 prípadoch nebolo možné príčinu vzniku požiaru určiť, resp. je v stále v štádiu šetrenia. Objasnenosť príčiny vzniku požiarov v Banskobystrickom kraji dosiahla v roku 2023 takmer 87 percent.

Viac k témam: Dobrovoľní hasiči, Hasiči
Zdroj: SITA.sk – Hasiči v Banskobystrickom kraji mali menej výjazdov, pri požiaroch však prišlo o život šesť ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -