Intenzívne ruské útoky viedli na Ukrajine k výrazne zvýšenému počtu civilných obetí, tvrdí OSN

0

18.1.2024 (SITA.sk) – Ruské intenzívne raketové a dronové útoky voči Ukrajine z ostatných týždňov značne zvýšili počet civilných obetí v decembri, pričom viac ako 100 ľudí zomrelo a takmer 500 utrpelo zranenia.

Niektoré hlásenie čakajú na overenie

V novej správe na to upozorňuje misia Organizácie Spojených národov (OSN) na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine, podľa ktorej sa minulý mesiac zvýšil počet civilných obetí o 26,5 percenta. Niektoré hlásenia čakajú na overenie, čiže zvýšenie môže byť aj vyššie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vedúca monitorovacej misie OSN Danielle Bell uviedla, že civilné obete v roku 2023 neustále klesali, „ale vlna útokov koncom decembra a začiatkom januára tento trend násilne prerušila“.

Potvrdilo sa viac ako 10 200 mŕtvych civilistov

Misia overuje správy, že nedávne útoky dronmi a raketami z konca decembra a začiatku januára, ktoré sa zamerali na obývané oblasti, zabili 86 civilistov a zranili 416 ľudí. Najviac obetí si podľa misie vyžiadali útoky z 29. decembra a 2. januára.

Operačná riaditeľka Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Edem Wosornu minulý týždeň uviedla, že od začiatku vojny na Ukrajine potvrdili viac ako 10 200 mŕtvych civilistov, medzi nimi 575 detí, a viac ako 19 300 zranených.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v januári 2024 (fotografie)

Viac k témam: Civilisti, Ľudské práva, Rakety, rusko-ukrajinský konflikt, útok dronmi, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Intenzívne ruské útoky viedli na Ukrajine k výrazne zvýšenému počtu civilných obetí, tvrdí OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -