Prezidentka Čaputová nevie, s akými „odborníkmi“ spolupracoval Susko na novele Trestného zákona

0

18.1.2024 (SITA.sk) – Predkladatelia navrhovaných zmien v oblasti trestného práva nevedia o dôsledkoch, ktoré tieto zmeny môžu priniesť. Skonštatovala to prezidentka Zuzana Čaputová po stredajšom stretnutí s viacerými odborníkmi v oblasti trestnoprávnej praxe.

Silné a zaujímavé počúvanie

Názory odborníkov zároveň označila za „silné a zaujímavé počúvanie”. Podľa hlavy štátu bola jednou z najviac diskutovaných tém na stretnutí otázka premlčania trestných činov.

„Myslím si, že takáto odborná debata mala byť nielen súčasťou riadneho legislatívneho procesu, ale dokonca mala predchádzať pri zámere prijať takéto zásadné zmeny,” zdôraznila prezidentka. Doplnila, že ak by sa navrhovatelia stretli s odborníkmi z praxe ešte predtým, ako novelizáciu Trestného zákona vypracovali, zmeny v predmetnej podobe by v parlamente vôbec neboli.

S akými odborníkmi spolupracoval Susko?

Čaputová zároveň povedala, že nevie, s akými odborníkmi spolupracoval pri novelizácii Trestného zákona minister spravodlivosti Boris Susko. „Lebo pokiaľ viem, ani odborné kapacity ministerstva spravodlivosti sa nepodieľali na tvorbe tejto novely,” dodala prezidentka.

Na stredajšom stretnutí s hlavou štátu sa zúčastnili napríklad ústavný právnik Ladislav Orosz, exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, sudca Špecializovaného trestného súdu Rastislav Stieranka alebo predseda Rady prokurátorov SR Stanislav Jakubčík.

Prezidentka zároveň mimoriadne vystúpi v pléne Národnej rady SR, a to v súvislosti s predloženými zmenami v oblasti trestného práva. Stane sa tak vo štvrtok 18. januára o 12:00.

Viac k témam: Minister spravodlivosti SR, Novela Trestného zákona, Prezidentka SR, Súdnictvo
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová nevie, s akými „odborníkmi“ spolupracoval Susko na novele Trestného zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -