NAKA zadržala štyroch ľudí aj šéfa neštátnych záchranárov Culku

0

29.11.2023 (SITA.sk) – Policajti z Národnej kriminálnej agentúry v pondelok 27. novembra zadržali štyroch ľudí vrátane šéfa neštátnych záchranárov Jána Culku. Informoval o tom spravodajský portál Aktuality.sk s tým, že prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Zločin machinácie pri verejnom obstarávaní

V tejto trestnej veci bolo vznesené obvinenie celkovo deviatim fyzickým osobám a jednej právnickej osobe, a to pre obzvlášť závažný zločin – porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ uviedla pre portál hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Obvinenie sa podľa nej týka celkovo deviatich skutkov a súvisí okrem iného s nehospodárnym spravovaním majetku v Slovenskom vodohospodárskom podniku, š. p. a vo Vodohospodárskej výstavbe, š. p. „Aktuálne nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ dodala hovorkyňa.

Šéf mimovládky a lukratívne zmluvy so štátom

Podľa informácií Aktuality.sk by mal byť medzi zadržanými aj Culka – šéf mimovládky Komplexná centrálna záchranná služba. Tá podľa portálu uzavrela v uplynulom období so štátom viacero lukratívnych zmlúv.

Konkrétne podľa centrálneho registra uzavreli Culkovi záchranári so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba v roku 2020 aj v roku 2021 zmluvy o poskytovaní služieb v hodnote 504-tisíc eur. V roku 2018 zase uzavreli zmluvu so Slovenským vodohospodárskym podnikom rámcovú dohodu o vzájomnej spolupráci v sume 900-tisíc eur.

Viac k témam: Mimovládne organizácie, Zásah NAKA, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní
Zdroj: SITA.sk – NAKA zadržala štyroch ľudí aj šéfa neštátnych záchranárov Culku © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -