Zoroslav Kollár sa pred súd postaví spolu s bývalým sudcom a advokátom

0

29.11.2023 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na 18. decembra hlavné pojednávanie s podnikateľom a právnikom Zoroslavom Kollárom.

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, spolu s ním sú obžalovaní bývalý sudca Richard M. a tiež advokát Tomáš K. Obžaloba sa týka trestných činov podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu v spolupáchateľstve.

Dohoda o vine a treste

Špecializovaný trestný súd už v máji 2022 uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania.

Odsúdený vtedy pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou. „Opísal som skutky tak, ako sa stali,“ povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal,“ doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu.

Vinu priznal v dvoch skutkoch

Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS).

Odovzdanie finančnej čiastky 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský prijatie úplatku odmieta.

Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, je sprostredkovanie úplatku za krytie nelegálnej výroby cigariet od Tomáša Rajeckého, blízkeho skupine piťovcov, pre Makóa. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Rajecký poskytol finančnú čiastku 300-tisíc eur.

Viac k témam: Nepriama korupcia, Podplácanie, Súdy, Úplatky
Zdroj: SITA.sk – Zoroslav Kollár sa pred súd postaví spolu s bývalým sudcom a advokátom © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -