Vysmieva sa prezidentke a utiekol na dovolenku, ostro sa pustil Šeliga do Žilinku (video)

0

26.9.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 25. septembra 13:14

Generálny prokurátor Maroš Žilinka namiesto toho, aby prišiel do Národnej rady vysvetľovať podozrenia a odpovedať na otázky, odišiel na dovolenku.

Uviedol to poslanec Juraj Šeliga (Demokrati) na pondelkovej tlačovej besede s tým, že vzhľadom na to, že Žilinka neodpovedal na novinárske otázky v súvislosti s paragrafom 363, zvolal parlamentný ústavnoprávny výbor.

Kam sme sa to dostali? Pýta sa Šeliga

V pondelok sa však dozvedel, že Žilinka išiel na dovolenku a zastúpiť ho má prostredníctvom online pripojenia námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera, ktorý udeľoval paragrafy 363.

„Kam sme sa to dostali? Generálny prokurátor sa vysmieva prezidentke tejto krajiny a odmieta jej dať súčinnosť. Smer sa ho naplno zastáva a dáva obžalobu na prezidentku. Potom Národná rada, ktorá je najvyšším zákonodárnym orgánom a má aj všeobecnú kontrolnú právomoc, zvolá ústavnoprávny výbor a generálny prokurátor radšej rýchlo utečie na dovolenku,“ uviedol Šeliga.

„Pred týždňom sa Žilinka vyjadroval na adresu prezidentky a tiež na moju adresu a odmietol odpovedať na novinárske otázky. Odmietol odpovedať na vážne podozrenia, či sa stretával s Dianou Santusovou a ďalšími v budove generálnej prokuratúry,” vysvetlil Šeliga.

Reforma a zrušenie paragrafu 363

Dodal, že Žilinka odmietal odpovedať aj na to, na základe čoho generálna prokuratúra rozhodla udeliť paragraf 363 pre podozrenia, že sa manipulovali vyšetrovania, a že sa snažili diskreditovať takzvaných elitných vyšetrovateľov Čurillu, Ďurku a spol.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„V jednom prípade prokuratúra rozhodovala tak, že 363 neudelila. Povedala, že ak nie je vznesené obvinenie, tak nemôže udeliť 363. V druhom prípade, v prípade Santusovej, kde mala byť aj ona jedna z osôb, o ktoré sa zaujímala polícia, a v prípade ďalších, aj keď tam nebolo vznesené obvinenie, tak 363 udelila,” pripomenul Šeliga s tým, že nie je možné, aby v jednom prípade rozhodol prokurátor tak, že odmietne, a potom bez toho, aby sa zmenili okolnosti, vyhovie.

„Ak je pravda, že sa stretávali, a ak je pravda, že sú prepojenia generálneho prokurátora na niektorých vyšetrovateľov, prípadne iné osoby podozrivé z trestnej činnosti, tak v takomto prípade tieto 363 boli nezákonné,” vyhlásil Šeliga a dodal, že je potrebná reforma prokuratúry a zrušenie paragrafu 363.

„O tomto sa bude rozhodovať vo voľbách. Či na prokuratúre bude stále vládnuť neobmedzene cez 363 Žilinka, alebo sa niečo zmení,” uzavrel Šeliga s tým, že otázkou je, prečo to Žilinka robí a koho tým kryje.

Výbor sa v pondelok nekonal

Rokovanie parlamentného ústavnoprávneho výboru sa v pondelok napokon nebolo. Výbor nebol uznášaniaschopný pre neúčasť poslancov za Smer-SD, Hlas-SD a Sme rodina. Neprišiel ani generálny prokurátor Žilinka, ktorý je na spomínanej dovolenke.

Člen výboru Šeliga, ktorý rokovanie inicioval, to považuje za zbabelosť generálneho prokurátora. „Maroš Žilinka radšej odišiel na dovolenku, ako by mal prísť vysvetľovať či, prečo a akým spôsobom vstupoval do vyšetrovaní. Potom je tu 363-krát tá istá otázka pre Maroša Žilinku: koho kryjete a prečo to robíte?” uviedol Šeliga.

Žilinka podľa Šeligu minulý týždeň odmietol odpovedať na vážne podozrenia, či sa stretával s vyšetrovateľkou Dianou Santusovou a ďalšími z tímu Oblúk vo svojej kancelárii.

Rovnako odmietol odpovedať na to, prečo sa v jednom prípade na generálnej prokuratúre rozhodli neudeliť paragraf 363 z dôvodu, že v prípade nebolo vznesené obvinenie, pritom v prípade vyšetrovania podozrení okolo tímu Oblúk nemali problém zastaviť celé vyšetrovanie bez toho, aby bol niekto obvinený.

„Žilinka sa vysmieva prezidentke priamo do tváre. Smer sa ho otvorene zastal a chce podať žalobu na prezidentku. My sme zvolali mimoriadny výbor, aby mal možnosť verejnosti vysvetliť situáciu a odpovedať na závažné otázky, on radšej ušiel na dovolenku,” povedal Šeliga.

Viac k témam: Dovolenka, Generálny prokurátor SR, Paragraf 363 Trestného poriadku, poslanec Národnej rady SR, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Vysmieva sa prezidentke a utiekol na dovolenku, ostro sa pustil Šeliga do Žilinku (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -