V prístave Čornomorsk bolo zničených 60-tisíc ton obilia, sú za tým ruskí vojaci

0

21.7.2023 (SITA.sk) – V dôsledku nedávnych ruských útokov na infraštruktúru v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny bolo v prístave Čornomorsk zničených až 60-tisíc ton obilia. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj.

Opravy potrvajú najmenej rok

Rusko sa opäť uchýlilo k útokom na prístavnú infraštruktúru a obilné terminály v Odese a Čornomorsku, ktoré sa podieľali na fungovaní čiernomorskej obilnej iniciatívy. V prístave Čornomorsk bolo zničených 60-tisíc ton obilia, ktoré mali pred 60 dňami naložiť na veľké nákladné plavidlo a expedovať cez čiernomorský koridor.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Veľká časť infraštruktúry na vývoz obilia v prístave Čornomorsk bola tiež vyradená z prevádzky. Ruské útoky zasiahli i prístav a obilné terminály v Odese a odborníci odhadujú, že úplná obnova dotknutých zariadení bude trvať najmenej rok.

Vyššia cena obilia

Solskyj dodal, že najviac utrpela obilná infraštruktúra medzinárodných a ukrajinských obchodníkov a prepravcov Kernel, Viterra a CMA CGM Group. Minister opäť upozornil, že ak Ukrajina nebude schopná vyvážať potraviny, obyvateľstvo najchudobnejších krajín bude na hranici prežitia. Okrem toho podľa neho utrpí globálna ekonomika.

„Cena obilia sa zvýši a nie všetky krajiny si budú môcť dovoliť nakupovať poľnohospodárske produkty, čo znamená, že výrazne vzrastú ceny potravín: múky, obilnín, mäsa,“ skonštatoval Solskyj.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: obilie, ruské vojnové zločiny, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský minister poľnohospodárstva
Zdroj: SITA.sk – V prístave Čornomorsk bolo zničených 60-tisíc ton obilia, sú za tým ruskí vojaci © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -