Gréci naďalej bojujú s lesnými požiarmi, na pomoc prídu aj slovenskí hasiči s technikou (video+foto)

0

20.7.2023 (SITA.sk) – aktualizované 19. júla, 13:17

Grécko naďalej bojuje s lesnými požiarmi v blízkosti hlavného mesta Atény a tiež v ďalších častiach krajiny. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Požiar, ktorý v pondelok vypukol juhovýchodne od Atén a v blízkosti obľúbených prímorských mestečiek je podľa gréckej hasičskej služby už pod kontrolou.

Objavujú sa nové požiare

Situácia v blízkosti prímorského letoviska Loutraki v regióne Peloponéz, kde v pondelok vypukol druhý rozsiahly požiar, sa podľa hasičov zlepšila, no občas sa objavujú nové požiare, pri ktorých zasahujú hasičské jednotky.

Väčšina hasičov sa však teraz sústreďuje na rozsiahly požiar, ktorý vypukol v pondelok neskoro večer v oblasti Dervenochoria severne od Atén.

Požiare spôsobili veľké škody

Požiar, ktorý sa stále šíri a smeruje na juhozápad, sa podľa hasičskej služby snaží dostať pod kontrolu 250 hasičov so 75 hasičskými autami, 11 lietadlami a deviatimi vrtuľníkmi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Lesné požiare v Grécku (fotografie)

Požiare od pondelka spôsobili veľké škody, spálili domy, zabili zvieratá a zničili pôdu, čo prinútilo úrady, aby viaceré oblasti preventívne evakuovali. Zatiaľ nehlásia žiadne ľudské obete.

Pomôžu aj slovenskí hasiči

Likvidovať požiare v Grécku idú aj slovenskí hasiči s technikou. Hasičský a záchranný zbor reagoval na žiadosť Grécka o vyslanie modulu pozemného hasenia s využitým vozidiel na pomoc s hasením lesných požiarov.

Ponuka Slovenska bola gréckou stranou akceptovaná, informuje v tlačovej správe Katarína Križanová, hovorkyňa Prezídia hasičského a záchranného zboru (HAZZ) SR.

Na pomoc do Grécka bude podľa Križanovej vyslaných 31 príslušníkov HaZZ z modulu pozemného hasenia z celého Slovenska a logistická skupina zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách. Odchod príslušníkov na pomoc do Grécka je v stredu o 11:30 hod. zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách. Nasadenie tímu je plánované v regióne Attika (oblasť Atén).

Európska únia (EÚ) nasadzuje do Grécka taktiež štyri hasičské lietadlá Canadair z Francúzska a Talianska, a tri hasičské tímy z Poľska, Rumunska a Slovenska. Ako v stredu uviedla Európska komisia prostredníctvom svojho oficiálneho webu, spolu to predstavuje 220 hasičov a 65 vozidiel.

Horúčavy s ničivými následkami

Okrem spomenutej čerstvo zmobilizovanej pomoci už v Grécku pôsobia tri vopred nasadené tímy pozemných hasičov z Rumunska, Bulharska a Malty ako súčasť plánu pripravenosti EÚ na sezónu lesných požiarov.

V celej južnej Európe zažívame horúčavy, ktoré už v Grécku spôsobujú ničivé následky, pričom v krátkom čase zhoreli tisíce hektárov. Rýchla reakcia EÚ je v tejto situácii nevyhnutná a ja ďakujem týmto piatim krajinám za ich solidaritu s Gréckom. Je však dôležité naďalej investovať do prevencie a zvyšovať informovanosť obyvateľstva o riziku lesných požiarov,” vyhlásil eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

Viac k témam: Členské štáty, Hasiči, Lesné požiare
Zdroj: SITA.sk – Gréci naďalej bojujú s lesnými požiarmi, na pomoc prídu aj slovenskí hasiči s technikou (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -