Peniaze pre samosprávy podľa Hegera sú, len ich treba vyplatiť

0

19.7.2023 (SITA.sk) – Predseda strany Demokrati a bývalý predseda vlády Eduard Heger kritizuje uznesenie mimoriadnej schôdze k pomoci samosprávam, ktoré priniesol predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico.

Peniaze je potrebné len vyplatiť

Podľa bývalého premiéra je dané uznesenie len naoko, keďže iba vyzýva vládny kabinet na vyplatenie kompenzácií. Podľa Hegera nemá význam, aby sa takáto schôdza vôbec konala, skôr považuje za potrebné zvolať schôdzu, ktorá bude riešiť krytie schválených výdavkov.

Povedal to na dnešnej tlačovej besede k pomoci pre samosprávy, kde tiež kritizoval schvaľovanie návrhov v Národnej rade SR bez toho, aby boli výdavky kryté v štátnom rozpočte. Peniaze pre samosprávy podľa Hegera v rozpočte sú a nie je potrebné riešiť ich, ale vyplatiť.

Prekvapivé informácie

Šéf Demokratov tiež uviedol, že ho prekvapili viaceré informácie týkajúce sa pomoci pre samosprávy. V rozpočte schválenom v decembri 2022 podľa Hegera mysleli na pomoc samosprávam, aj na vykompenzovanie výpadkov, ktoré súviseli napríklad s daňovým bonusom.

Suma 108 miliónov eur, ktorú samosprávy požadujú, bola podľa Hegera naplánovaná tak, že polovica, teda 54 miliónov, im mala byť vyplatená v prvom polroku a druhá polovica v druhej polovici roka. Pripravené bolo aj memorandum, avšak podpísané nebolo, keďže sa zmenila vláda.

Heger v aktuálnej situácii oceňuje intervenciu prezidentky Zuzany Čaputovej. Taktiež zo strany povereného premiéra Ľudovíta Ódora vníma ochotu pomôcť samosprávam a dodržať dohodu, ktorú urobila ešte predošlá vláda.

Viac k témam: Kompenzácie, mimoriadna schôdza, Podpredseda strany Demokrati, Predseda strany Smer-SD, Prezidentka SR, Samosprávy, slovenský premiér, Štátny rozpočet, Úradnícka vláda, Vládny kabinet, Výdavky
Zdroj: SITA.sk – Peniaze pre samosprávy podľa Hegera sú, len ich treba vyplatiť © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -