Na Krymskom moste nastali explózie, Rusi hovoria o útoku ukrajinského teroristického režimu (video+foto)

0

18.7.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 17. júla, 10:58

Na moste ponad Kerčský prieliv, ktorý spája pevninské Rusko s okupovaným ukrajinským polostrovom Krym, nastali v pondelok skoro ráno najmenej dve explózie. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na Ruskom dosadených predstaviteľov na Kryme.

Podľa okupantov v oblasti 145. piliera nastala „mimoriadna situácia“, pričom miestni predstavitelia požiadali obyvateľov, aby necestovali po moste. Okrem toho ruské médiá informovali, že na moste zaznamenali dva výbuchy, prvý o 3:04 a druhý o 3:20 miestneho času.

O život údajne prišli dvaja ľudia a jeden človek utrpel zranenia.

Zničená a prepadnutá vozovka

Povaha „mimoriadnej udalosti“ a rozsah možnej deštrukcie na moste zatiaľ nie sú známe. Kyiv Independent tieto informácie nedokázal overiť. , aj keď ruské ministerstvo dopravy vo vyhlásení ubezpečovalo, že piliere Krymského mosta neboli zničené a poškodený bol akurát povrch vozovky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hovorca odeskej regionálnej vojenskej samosprávy Serhij Bratčuk však na Telegrame zverejnil zábery, z ktorých je očividné väčšie poškodenie mosta, ako tvrdia Rusi. Na záberoch vidieť, že cesta bola poškodená v oboch smeroch.

The damaged part of the Crimean Bridge as seen from a train. #CrimeanBridge #KerchBridge #Crimea #Ukraine #RussiaUkraineWar pic.twitter.com/dJX7PFQCAt
— Natalka (@NatalkaKyiv) July 17, 2023

Zábery z jedného smeru dokonca ukazujú zničenú, prepadnutú a naklonenú vozovku, ktorá sa zatiaľ ešte nezrútila do vôd Kerčského prielivu. Železničná trať sa zdá byť nepoškodená. Nepoškodenie cestných zvodidiel naznačuje, že explózie mohli nastať pod mostom.

Provokácia Moskvy?

Zo zodpovednosti za útok sa navzájom obviňujú Moskva aj Kyjeve. Ukrajina už oficiálne oznámila, že útokmi na most nestála.

Ukrajinská armáda naznačila, že by to mohla byť provokácia zo strany Moskvy. Referuje o tom web news.sky.com. „Bez komentára. Môžeme akurát citovať slová šéfa obranného spravodajstva Kyryla Budanova, že Krymský most je zbytočná stavba,“ vyhlásil hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov.

More footage from the #CrimeanBridge. pic.twitter.com/G63cml4tlP
— NEXTA (@nexta_tv) July 17, 2023

Ukrajina sa iba zriedka hlási k zodpovednosti za útoky na Kryme alebo na ruskom území. Objavili sa však náznaky, že za pondelňajšími explóziami mohli stáť ukrajinské sily. Anonymné zdroje údajne pre ukrajinské médiá uviedli, že útok vykonala Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) a námorníctvo.

Ukrajinci však popierajú, že by mal s incidentom niečo spoločné. Hovorkyňa ukrajinskej armády na juhu krajiny Natalia Humeňuková vyhlásila, že incident môže byť aktom provokácie zo strany Rusov.

Boli to ukrajinské drony?

Rusi tvrdia, že výbuchy na moste spôsobili bezpilotné lietadlá. Ako referuje web news.sky.com, ruský protiteroristický výbor tvrdí, že útokom dronmi vykonali ukrajinské „špeciálne služby“.

The National Anti-Terrorism Committee of the #Russian Federation: The #CrimeanBridge was attacked by two #Ukrainian surface unmanned vehicles. A criminal case has been initiated under the article “Terrorist act”. pic.twitter.com/VPqFvwSEd0
— NEXTA (@nexta_tv) July 17, 2023

Ruskom dosadený predseda parlamentu na Kryme podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že ukrajinský „teroristický režim“ zaútočil na most a zabil dvoch ľudí. Ako uviedol George Barros z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), v prípade vážnejšieho poškodenia mosta by to významne ovplyvnilo ruské zásobovacie trasy.

Rusko bude mať iba jednu pozemnú zásobovaciu líniu, pobrežnú diaľnicu pri Azovskom mori, na udržanie alebo evakuáciu svojich desaťtisícov vojakov v okupovanej časti Chersonskej oblasti a na Kryme, ak sa Ukrajine podarí most výrazne poškodiť alebo zničiť,“ povedal Barros.

Viac k témam: Explózia, Kerčský prieliv, Krym, Krymský most, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Na Krymskom moste nastali explózie, Rusi hovoria o útoku ukrajinského teroristického režimu (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -