Na Ukrajine pomáha v boji proti Rusom viacero technológií slovenskej výroby, veľmi žiadaná je aj Božena

0

16.7.2023 (SITA.sk) – Slovenské produkty obranného priemyslu sú pre Ukrajinu cennou pomocou aj žiadanou komoditou. Na Ukrajine pomáha v boji proti ruskej vojenskej agresii viacero technológií slovenskej výroby.

Okrem bojovej techniky sú dôležitým prínosom i diaľkovo riadené odmínovacie systémy Božena, ktorých výrobcu, spoločnosť Way Industries sídliacu v Krupine, navštívili v piatok minister obrany Martin Sklenár a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský. Informuje o tom hovorkyňa hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Cieľom bol záujem ministrov o kapacity spoločnosti a možnosti jej podpory pri výrobe produktov. „Ide v prvom rade o záchranu životov, keďže na Ukrajine sú zamínované obrovské územia so státisícami mín,“ uviedol minister Sklenár, podľa ktorého odmínovací systém Božena je veľmi žiadanou komoditou, pričom vzhľadom na možnosti komerčného predaja ide tiež o šancu na rast kapacít, spôsobilostí, pracovných miest a ekonomický rozvoj.

Ministerstvá poskytnú podporu

Práve tieto systémy budú podľa Sklenára dôležité aj pri povojnovej obnove Ukrajiny. Ministri zároveň zdôraznili, že rezorty diplomacie a obrany sú pripravené poskytnúť slovenským podnikom obranného priemyslu v tejto oblasti doma aj v zahraničí potrebnú podporu, aby dokázali pružne reagovať na zvýšený dopyt po ich výrobkoch.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zbierka na odmínovač Božena pre Ukrajinu (fotografie)

Systém Božena je známou značkou aj v zahraničí. Robí dobre meno Slovensku a desaťročia zachraňuje životy a zdravie civilného obyvateľstva v konfliktných zónach po celom svete,” dodal šéf rezortu diplomacie Wlachovský, podľa ktorého s rovnakou ambíciou chceme pokračovať v jasnej a konkrétnej podpore a pomoci Ukrajine.

Navýšenie produkcie

Dokončujeme reorganizáciu výrobných kapacít pre navýšenie produkcie odmínovacích systémov Božena 5+ a 4+ na kapacitu výroby až 8 kusov mesačne. Zároveň tiež zabezpečujeme prípravu výrobných kapacít na výrobu náhradných dielov pre tieto systémy,“ skonštatoval Bronislav Balga z CEO Way Industries.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Spoločnosť Way Industries je podľa neho pripravená na pomoc Ukrajine pri odmínovaní, a to dodávkou techniky, náhradných dielov, poradenstvom a vyškolením servisného a obslužného personálu.

Slovensko doposiaľ poskytlo Ukrajine v rámci pomoci celkovo desať diaľkovo riadených odmínovacích systémov Božena, z toho dva v najnovšej, piatej verzii. Okrem toho rezort obrany prevzal záštitu aj nad iniciatívou s názvom „Darček pre Putina“, ktorej súčasťou je zbierka na zakúpenie zariadenia Božena 5+ pre Ukrajinu spolu s vybavením a výcvikom hasičského EOD tímu.

Viac k témam: Darček pre Putina, Minister obrany SR, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Obranný priemysel, Odmínovací systém Božena, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Na Ukrajine pomáha v boji proti Rusom viacero technológií slovenskej výroby, veľmi žiadaná je aj Božena © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -